Bay bay memmmeeeeeeeeeeee!

İlk emzirme yazımı yazarken bunun finalini ne zaman ve nasıl yazacağımı merak ediyordum. İşte beklenen gün geldi çattı. Görkemli bir finalle emzirme sezonumu açılmamak üzere kapattım.

Çocukları emzirmek garip bir şey. Başta emsin diye ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz, sonra da bıraksın diye uğraşıp duruyorsunuz. Okuduğuma göre doktorlar 1-2 yaş arası uygun bir zamanda çocukları memmeden kesmeyi tavsiye ediyorlar. Herkes kendi uygun zamanını kendisi bilir. Ama yine de benim naçizane tavsiyem şu: Bebeleriniz büyüyüp bakkala çakkala “Benim annemin kocaman memmeleri var,” demeden önce bu işe bir son verin. Rezil oluyorsunuz Allah etmeye.

Açıkçası ben kızı okula gidene kadar emzirmeyi düşünüyordum. Hatta en azından Ramazan ayı kışa denk gelene kadar mübarek aya emzikli kategorisinde girmeyi planlıyordum. Ama bizim kız dokuzunca ay sonunda yeniden emicem diye tutturunca hayatı bana dar etmeye başladı. Memme de memme, memme de memme. Gece yüz kere kalkardı memme diye. Gündüz sürekli memme başına monteli yaşamak isterdi. Keseyim diye çok istedim ama her seferinde vazgeçtim, biraz daha sıkayım dişimi dedim. Sonra bir ara gece emzirmesini bıraktım. Geceler nispeten biraz daha rahat geçmeye başladı. Derken iki yaşına girdiler. Doktor “İki buçuğa kadar emzir, alerjiye çok yatkın vücudu, direnci artsın,” dedi ama uğraşamayacağım valla. Sinir geldi. Hem fiziksel zorluğu var hem de kızım dilleneli el içine çıkamaz oldum. En son benimle kalabalık içinde memme yenilir mi içilir mi konulu bir tartışmaya bile girdi. Artık kafası o kadar basıyor ki süte kendi çapında isim bile koymuş: memmesuyu. Milletin yanında memmesuyu, memmesuyu diye bağırıp duruyordu. Ben de “Hihihi yok meyve suyu diyor yok memba suyu diyor,” diye kandırmaya çalışınca da beni düzeltiyordu: “Hayıyy anneeaaa, meyvesuyu diiiill memmmesuyuuuu, memmeeee.” Bir de emme ritüeli uydurmuştu kendi çapında. Önce emiyor, sonra öpüyor, en sonunda da cici yapıp kendisi kapatıyordu. Biri aksadı mı basıyordu yaygarayı. Sonunda bıçak kemiğe dayandı, benim memmem benim kararım sloganıyla bir Pazar günü aniden sütten kesmeye karar verdim. Ama akşama ateşlenince vaz geçtim. Boğaz enfeksiyonu geçiriyormuş. O haftanın çarşambası baktım ki iyileşti hemen tekrar kesme işine giriştim.

Yaptığım ufak çaplı araştırmalar sonucu Anadolu kadının bebesini sütten kesmek için dört ayrı yöntem kullanmaya eğilimli olduğunu gördüm:

 1. Memmeye salça sürmek: “Kadının kalçası, yemeğin salçası,” sloganından yola çıkılarak üretildiğini düşündüğüm bu yöntemde, memme salça ile marine ediliyor. Bebe de görünce tiksiniyor ve emmiyor. Sonuç garanti. Ama açıkçası şu sıcakta memmeyi salçanın tuzu ile salamura edip pastırma kıvamına getirmeye cesaret edemedim. Ama yine de özellikle emzirmeye balla açılış yapanlar için salça ile kapanışı tavsiye edebilirim.
 2. Memmeye saç yapıştırmak: Tahminimce Türk kadını göçebe olduğu dönemde bu yöntemi kurtlardan esinlenerek geliştirdi. Yöntem kısaca şöyle: bir bukle saçınızı itinayla kesip memmeye yapıştırıyor ve kurt kadın rolü oynuyorsunuz. Saçınızı kesmek istemiyorsanız ya da kafanızda yeterli saç yoksa peruk da kullanabilirsiniz. Çocuk memmeyi saçı sakalı birbirine karışmış halde görünce tiksiniyor, emmeyi bırakıyor. Şahsen ben bebenin yerinde olsam bu sahne karşısında o zamana kadar yediklerimi de iade ederdim.
 3. Memmeyi yapıştırmak: Aha işte ben bu yöntemi kullandım. Bunun ideali yara bandı kullanmak ama ben halihazırda yara bandı bulamadığım için anam babam usulü şeffaf koli bandı kullandım. İyiydi hoştu da sıcakta sera etkisi yaptı, bir ara burnuma yanık kokusu geldi, onu hemen belirteyim.
 4. Karma yöntem: Adı üzerinde, bu yöntemde elinize ne geçerse salça, saç, bant, sarımsak… memmeye kaynak yapıyorsunuz. Çocuk tek bakışta emmeyi bırakıyor, hatta bu sahne karşısında yaşam sevincini de yitirmesi olası. O yüzden çok tavsiye etmiyorum.

Gelelim benim hikâyeme: Memmeyi güzelce bantladım, ilk istediğinde kıza gösterip biraz incelemesi için de zaman tanıdım. “Aaa, bak annecim, memme uf olmuş,” dedim. Cin cin kızım bakıp “Uf diiil anneeeaaa, yapışmııııışşşş,” dedi. “Evet,” dedim, “Hastalandı, yapıştı, doktora gidecek bugün.” Şanstan o gün de oğlan rahatsızlandı, iki bebem ve memmemle doktora gittik. Eve dönüşte kız tekrar emmek isteyince, “bak annecim doktora götürdük ya bugün memmeyi,” dedim. “Hıııı, eveeettt,” dedi. “Ne yaptı doktor memmeye,” dedim. O da başladı klasik doktor senaryomuzu anlatmaya:

“Memmenin ağzına baktıııııı.”

“Eveeeet.”

“Memmenin kulağına baktııııııı.”

“Eveeeet.”

“Memmenin sırtına baktııııııı.”

“Eveeeet.”

“Memmenin karnına baktııııııı.”

“Eveeeet.”

“İlaç verdiiiiiii”.

“Eveeeet.”

Gördüğünüz gibi kız memmenin check-up’a girdiğine yüzde yüz ikna olmuş haldeydi. O yüzden hiç ısrar etmedi. Bir iki kere daha sordu, aynı cevabı aldı. Konu kapandı gittiiiii. Bugüne bugün beş gündür temiz. Açık konuşmak gerekirse kızımdaki memme bağımlılığının bu kadar kolay biteceği aklıma bile gelmezdi.

Gelgelelim bir de bendeki duruma. Ben de bu kadar kolay bu işi bırakacağımı düşünemezdim. E yılların alışkanlığı, ağlarım zırlarım, durduk yere memmemi açar gezerim diye düşünmüştüm ama hiç tahmin ettiğim gibi olmadı. Gayet rahat atlattım bu dönemi. Sadece çocuk emmeyince bir iki gün gerginliğim oldu. Şaşırdım. Hâlâ sütümün olduğunu bilmiyordum. Kızımı sadece dudak tiryakisi sanıyordum. Dayanamadım bir kere rahatlatacak kadar sağdım. O da bitti gitti. İnanılmaz rahatladım. Oh be dünya varmış! Darısı tüm isteyenlerin başına.

Not: Memmenin aslında nasıl yazıldığını biliyorum. Ama sitenin adı, kız, oğlan olunca bir de içinde memme geçince meraklı ergenlerin “ilginç” aramalarında gugılda boy göstermek istemiyorum. Bilginize…

55 Yorum (+add yours?)

 1. burcu
  Haz 18, 2012 @ 08:06:49

  yeni döneminiz hayırlı olsun inş zamanı gelince bizde bu kadar kolay bırakırız.

  Cevapla

 2. öznur
  Haz 18, 2012 @ 08:10:46

  kahkahalar atarak okuduğum bi yazı daha, memmesuyu süperdi. bende 22. ayda sirke sürerek finali yapmıştım

  Cevapla

 3. Özlemce Annelik Halleri
  Haz 18, 2012 @ 08:28:54

  Gozunuz aydin,sirkenin cok etkili oldugunu duymustum;) bende cumartesi aksamfan beri emzirmiyorum.Memede sut bitti dedik inanmadi daha gelip gidip meme bitti diyor.Ben acayip sistim ama sagmadimda daha.

  Cevapla

 4. sanalbebekmagazasi
  Haz 18, 2012 @ 08:39:04

  “emzirmeye balla açılış yapanlar için salça ile kapanışı tavsiye edebilirim.”
  supersin yine.
  oğlanlar emmeyi erken bırakıyor sanırım. bizimki de 9 aylıkken “banane yaaee, ben yemek yiyecem. al memeni naparsan yap” diyip bıraktı emmeyi.

  Cevapla

 5. Ipek AG
  Haz 18, 2012 @ 08:45:58

  “Not”a gelene kadar aklimdaydi “iyi cesaret valla hatun gayetle ozel bir mevzusunu halka acmakta” dedim. Notla aydim ki, evet nick kullanmişsin, güzel olmuş.

  😉

  Cevapla

 6. kaktus
  Haz 18, 2012 @ 08:47:47

  Geçen hafta benim oğlanlar aynı gün jubilelerini yaptılar memmeyle. Sonra da ağızlarına surmediler. Aralarında benim bilmediğim bişey mi geçti acaba? Sagmalik bi durum da olmadı. Bitmiş herhalde.

  Cevapla

  • secce
   Haz 18, 2012 @ 08:49:30

   bence de bitmiştir de el ayak çekmişlerdir.hadi geçmiş olsun.mama daha kolay en azından 3 bebe için

   Cevapla

   • kaktus
    Haz 18, 2012 @ 09:15:24

    kız zaten 4.ayda bırakıp aradan çekilmişti, meydanı oğlanlara bırakmıştı. Oğlanlar da sağolsun sömürdüler beni 6 aya kadar. Buraya kadarmış. Kız bıraktığında günlerce ağlamıştım içime oturmuştu ama şimdi oğlanların bıraktığına çok fazla üzülmüyorum. Emzirdiğim zaman enerjim müthiş düşüyodu halsizlikten başımı kaldırıp onlara bakamıyodum, ruh gibi geziyodum. Böyle daha iyi…

 7. selininannesi
  Haz 18, 2012 @ 08:48:20

  selin 15 aylıktı , sabah emirdim işe gittim akşam geldim ona bir ilaç kullanmam gerektiğini ve artık memme ememeyeceğini söyledim , isteme ki bende üzülmeyeyim sende dedim ve cevap tamam anne oldu biizm memmme olayımzıda orada son buldu 🙂 maşşalahh diyelim de 25. ayda tekrar memmmme işstemesin dimi 🙂

  Cevapla

 8. Özge
  Haz 18, 2012 @ 08:54:46

  bu yazıları hangi beyin kıvrımları ile yazıyorsunuz;maşaallah valla…okumak pek külfetli gelmiştir bana hep ama siz cilt cilt britanica yazsanız gıkk demem..

  Cevapla

 9. Melal
  Haz 18, 2012 @ 09:11:21

  Benim oğlumda 18 aylık ve artık ufaktan ufaktan sütten kesmeyi düşünmeye başladım bakalım eğer işe yararsa limon tuzu sürerek kesmeyi düşünüyorum bir de şunu duydum göğsünüze birkaç sap maydonoz bağlarsanız süt geri gidermiş hatta bunu fransız kadınlar doğumdan hemen sonra yaparmış ki bebeklerini emzirip göğüsleri sarkmasın bakalım deneyeceğim işe yarayacak mı?:)

  Cevapla

 10. Aynur
  Haz 18, 2012 @ 09:17:56

  neden “memme” yazdığını açıklamana öldüm gülmekten. çocuğum olursa böyle sorunlarda ne taktik uygulasam diye hiiç düşünmeyeceğim sayende. bakarım Secce bu durumda ne yapmış, aynısını yaparım 🙂

  Cevapla

 11. yasemin
  Haz 18, 2012 @ 10:27:07

  haydi bakalım yeni bir dönemeç bu..hayırlı olsun hepinize..bir de tuvalet eğitimi oldumu şampiyon sensin:)))

  Cevapla

 12. barisingunlugu
  Haz 18, 2012 @ 12:54:00

  Gözün aydın olsun Secce. bebeğini hiç emzirememiş bir anne olarak memme bırakma hikayelerini garip bir buruklukla okurdum hep taa ki senin yazına kadar.ilk defa kahkaha atarak bir memme bırakma yazısı okudum:)) memme açıklamana da ayrıca bittim, alem kadınsın:)

  Cevapla

  • secce
   Haz 18, 2012 @ 14:53:12

   haha o memme bırakma hikayeleri ne kadar trajiktir yaa. anne ağlar, bebe ağlar, memme ağlar…. ben de hedefe kilitlenmişim zırlayacağım diye bekledim ama duygusuz muyum ne:)

   Cevapla

 13. Sibel Opoka
  Haz 18, 2012 @ 13:02:30

  Benim ilk 2 ay sut sitmasi , gogus ucun yarasi , sutum geldi , az geldi , gelmedi stresi , sezaryen agirisi yuzunden dakikalarin saat gibi gelmesi derken ben bu emzirme isine alismakla kalmadim cokta seviyorum.Ama dedigin gibiyse baslamak ayri dert , biraktirmak ayri dertse akli ermeden keseyim ben de bari 😦

  Dudak tiryakisi benzetmene cok guldum 🙂

  Cevapla

 14. firdevs
  Haz 18, 2012 @ 13:16:24

  Dun Ahmed ( 28 aylik !! ) oglen uykusu boyunca surekli emdi . Birde ben tek taraftan emziriyorum . Anancim sag tarafima yatmaktan bel bikin kalmadi ! Ulen bugun son , yarin bu ise noktayi koyucam dedim . Ve sabah surpriizzz ! Ahmed grip olmus . Mizmiz bir cocuk degil pasam :p ama grip = gece zirt birt uyanmak demek . Haftaya Turkiye’ye gidecegiz . Gitmeden emme olayini bitireydim iyiydi 🙂 acaba hastaligi sallamayip yine de kessem mi ?! TR’ye gidince milletin icinde memmmee diye yakama pesime yapismasa cok super olacak . Bir de ben gel oglum sana meme veriim demedim . Milletin icinde rezil etmesin diye meme yerine mama diyordum . Bu memeyi nerden ogrendi cok merak ediyorum 🙂

  Bir de senin kiz gece uyanmalarini terki diyar mi eyledi ????? ( umut fakirin ekmegidir :p )

  Cevapla

  • secce
   Haz 18, 2012 @ 13:36:27

   ben de tek taraflı emziriyordum. hasta çocuğu kesmeyin diye okudum ben. bekle biraz istersen.
   şimdi bu kısmı MAŞALAH demeden okumuyoruz arkadaşlar, evet kızın gece kalkmaları bitti! bak valla nazar ederseniz bloğu kapatır giderim ha!

   Cevapla

 15. ilkyazhavin
  Haz 18, 2012 @ 15:48:34

  aaaa hiç söylemiyosun gece uyuyolar artık diye… oley çok sevindim… benimkilerin de gazları bitsin dua edin noolur. 13 aylık hala avaz avaz ağlıyolar 😦

  Cevapla

  • secce
   Haz 19, 2012 @ 05:02:08

   uyuyorlar değil bacım uyuyor. oğlan nöbeti devraldı. inanılmaz birşey halbuki o daha güzel uyurdu. şimdi maşallah kız pofur pofur uyuyor oğlan düdüklü tencere gibi ötüp duruyor.bi de 7de kalkardı oğlan bacınısın boşluğunu doldurmak için 5te mesaiye başlıyor.yatış 12!

   Cevapla

   • ilkyazhavin
    Haz 19, 2012 @ 06:14:49

    anam 2 bebek olunca böyle işte. birini düzelttim diyosun öbürü bozuluyo. 3 yaşında rahat edersin diyo ikiz annesi arkadaş ve tanışlar.
    ha gayret kaldı benim 2 senin 1 yıl. nolcak ki şunun şurasında….

   • secce
    Haz 19, 2012 @ 07:13:06

    aynen!
    valla bekliyorum sabırsızlıkla 3 yaşı. hadi bakalım

 16. muge
  Haz 18, 2012 @ 22:45:46

  E hani ben ha neredeee? 🙂 bant olmadi, 18 ayda denemistim, sirke olmadi goturup yikattirdi, sac denemeli 🙂 en etkili yontemim su aralar tabasco’nun yesil jalapeno sosunu suruyorum. Fena acisi var ama bir yandan da ela ilerde aciyi cok sevecek diye korkuyorum. Su aralar taktigim soyle: hic emmemis kardes ece’yi cagirip “bak ece’ye soralim meme aci olmus mu?” Diyorum, ece gelip iki yaliyor, aci olmus diyor-yavrum yalana alisti ufaktan, ela da ikna oluyor ama sadece 5 dk suruyor etkisi. Ela’nin emerkenki muptela bakislari midir nedir 24 aya ramak kala ben de hala birakamadim…evet tekrarlayalim”mememi yerde bulmadim” slogani ile analara ders verelim, konusan bebelere meme vermeyin!

  Cevapla

  • secce
   Haz 19, 2012 @ 04:59:29

   ay müge iyi ki yazdın. memmemi yerde bulmadım kampanyasını ben duyuracaktım unutmuşum. sahibinden duymaları iyi oldu:)
   bak bi de bant dene, başını bulamayınca ememeyecek gerçi onun da caaarrt diye bandı memme başıyla söküp alma ihtimali var. açıkçası ben çok tırstım, allahtan kaba kuvvete başvurmadı kız.

   Cevapla

 17. Tanla @ {BebekveBen.com}
  Haz 19, 2012 @ 05:14:28

  Haydi bakalım yeni dönem hayırlı uğurlu olsun….

  Cevapla

 18. Gülen
  Haz 19, 2012 @ 07:39:28

  Ben de geçtiğimiz cumartesi aniden bırakma kararı aldım , çünkü geçen hafta çıktığımız tatil burnumdan geldi günün yarısını memede geçirdi… Gece emerek uyuyor ve emmek için çok kalkıyordu , gündüzleri değil de gecelerimiz ciddi sıkıntı hala…3 gündür dalamıyor ağlıyor ama azimliyim, seni de tebrik ederim…

  Cevapla

 19. Uçak Bileti
  Haz 21, 2012 @ 07:32:11

  Maşallah ya inşallah gönlünüzce olur herşey 🙂

  Cevapla

 20. GlsmGk
  Haz 21, 2012 @ 21:54:51

  Memme ve bantlar bana eski gazete küpürlerini hatırlattı =D X miydi tek çizgi mi? 😛 Doktor bana tiksindirmeyin bitti diyin ağlasa da sızlasa da bilecek anlayacak dedi ama bilemiyorum nasıl karışalaycak… 2 yaşa son 15 gün..

  Cevapla

  • secce
   Haz 25, 2012 @ 08:12:09

   hahaha siyah bant geçseydim keşke. tiksinmedi sadece ememeyeceğini anladı. valla inanılmaz kolay atlattım haa. maşallah. bir kere de benim yüzüm gülsün di mi ama

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Blog Stats

 • 148.072 hits
%d blogcu bunu beğendi: