Korkunç, dehşet, hatta dehşetengiz, ürkünç, “amanın nereden çıktı bu” dedirten 2 yaş sendromu!!!

Allah var şimdi, ben biliyordum başıma gelecekleri de daha önceden yazmıştım. Ama yine Allah biliyor ya bu kadar olacağını da tahmin etmemiştim. İki yaş sendromu bizim evi derinden sarstı. Bu gidişle de daha uzun süre de sarsacağa benziyor.

Bizim ev hâlâ bildiğiniz düzen; haremlik, selamlık yatmaya devam ediyoruz. Baba oğlanla bir odada, ben kızla bir odada. Dün sabah 5’te babası “Koş, oğlan çok ateşli” diye yanıma geldi. Bir gittim ki yanına aman Allah’ım, oğlan hakikaten yanıyor, ateşi gölgede rahat 50 derece. Hemen fitil yaptım, biraz suyla serinletmeye çalıştım, o sırada Kleopatra uyanmış, yanında olmadığımı fark etmiş, cızırdayarak geliyor. Beni yanında görememiş ya pek sinirli, olmajj olmajj diye mırıldanıyor. Oğlanı babasına bıraktım, uykusu açılmadan tekrar uyutmak için kızı aldım odamıza gittim. Normalde hemen dalar uykuya. Ben de uyutup oğlana koşma derdindeyim. Yatırdım. “Olmajjjjjjjjjjjjjj” diye bağırdı. “Ne istiyorsun, annecim?” dedim. “İstemiyoruuuuummm” diye bağırdı. Sonra aramızda üç aşağı beş yukarı şöyle bir konuşma geçti. Tabi bu konuşma sırasında  arka fonda kızımın bestelediği olmajjj isimli, içinde olmajjjdan başka kelime olmayan, oldukça yüksek bir perdeden zırıltı olduğunu unutmayın.

“Hadi uyuyalım, annecim,”

“Uyumıycam!”

“Tamam, uyuma canım.”

“Uyuycam!”

“İyi hadi uyu.”

“Uyumıycam işteeee!”

“Tamam, ne halin varsa gör.”

“Görmiyceeeem!”

“Kızım ne istiyorsun?”

“İstemiyoruuuummm.”

“Peki ne istemiyorsun?”

“İstiyoruuuummm.

 “Ayağımda sallayım mı?”

Olmajjjjjjjjjjjjjjjjj”

“Salıncağa koyayım?”

“Olmajjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj”

“Kucağıma alayım?”

“Olmajjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj”

“Defol be öf senle mi uğraşacağım!”

Olmajjj nakaratı

Ben daha fazla zırıltıya dayanamayarak:

“Kızım ne istiyorsun?”

“Kuncu” (Kucağıma sarılarak uyumak istiyor.)

“Tamam, gel kuncuma.”

“Olmajjjj”

“Annecim, sen kuncu istedin.”

“Düzgüüüüüüüüüüüüün.” (Düzgün sarılacakmışım.)

E böyle olur mu, şöyle olur mu derken sarıldım. Hâlâ kendini ittiriyor.

“Şimdi ne istiyorsun?”

“Ayak kuncu.” (Bacağımı da bacaklarının üzerine atacağım. O da tamam.)

“Olmajjjjjjjjjjjjjjj!”

“E ayak kuncu diyen sensin, hıyar! Niye beğenmiyorsun?”

“Düzgüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüün.”

La havle çekerek bacağımı hanımın istediği koordinatlara yerleştirmeye çalışıyorum, ama sürekli olmajjj diye zırlıyor. Bacağımı kesip eline veresim geliyor, nereye istiyorsa kendi yerleştirsin. Zor bela bacağımın konumunu beğeniyor. Ama yine bir zırıltı.

“Neeee??????????? Ne istiyorsun?”

“Panda!”

“Tamam, panda anlatayım.”

“Olmajjjjjjjj.”

“Off yettin artık, ona yok buna yok. Zıbar be!”

“Zıbarmıycaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaam.”

Daha bu konuşma ne kadar devam etti bilmiyorum. Tepem iyice attı, bacağından tutup duvarlara çalarım korkusuyla iki kere odayı terk ettim. Her seferinde zırlayarak peşimden geldi. Babası sakinleştiremedi. En sonunda zırlamaktan bayıldı. Tabi bu sırada gün çoktan doğmuştu.

Bir tivit attım, 2 yaş krizi tırmandı diye. Bir arkadaş “Jandarma dediğinde jandarcam diye bağırmıyorsa bil ki daha tepeye ulaşmadın,” yazmış. Hemen denedim, yine sinirli bir anında “Jandarma” dedim, “candarıyoruuuuummmm işteeee,” diye bağırdı. Anladım tepedeymişiz.

Bu ne şimdi? Efendim, iki yaşın bağımsızlık hareketleriymiş, kimlik bunalımıymış, kendini ispat çabasıymış, ilk sosyal gelişimiymiş, küçük ergenliğiymiş (bi de bunun büyüğü var yani), otoriteye dirençmiş… Dün aldım karşıma konuştum: “Bak yavrucum,” dedim “biz anan-baban olarak zaten senin özerkliğini kabul ediyoruz. Kendine milli marş besteleyebilirsin. Hatta istersen donundan da bayrak yaparım. Toprak kaygın varsa beşiğini al, gösterdiğin yere kurarız, içinde mutlu mesut yaşarsın. Bayrağını da tepene dikeriz. Vergi falan da istemiyoruz. Yeter ki bir son ver şu işe.” Cevabı hiç gecikmedi “Olmaaaaaaaaaaaajjjjjjjjjjj.” Sanırım bizi sürgüne göndermeden kendini tam bağımsız hissetmeyecek.

Diyeceğim o ki tıp dünyası uyuyor mu, kardeşim? Ne çektiğimizi görmüyor mu? Artık bu gidişe bir dur deme vakti gelmedi mi? Oturdukları yerden daha kaç çocuğun iki yaş sendromuna girip ailesini mahvetmesine seyirci kalacaklar? Şuna bir çare bulsunlar. İlaçsa ilaç, iğne ise iğne, terapi ise terapi. Bebelere yapılamıyorsa bize yapsınlar bari. En azından sağlık bakanı çıksın, “Araştırıyoruz, ediyoruz, rahat olun, halledeceğiz,” falan desin, halkı rahatlatsın be. Olmaz mı? Durun, durun, biliyorum ben bu sonunun cevabını: OLMAJJJJJJJJJJJ.

not: he bu arada merak edenler için oğlan çok şükür daha iyi.

103 Yorum (+add yours?)

 1. aden
  Haz 13, 2012 @ 08:00:36

  :)))))) olmazzz olamaz diye bağırmak istedim okurken. bizde de “gitttt dittttttt diioo” krizi başladı çok korkuyorum. gündüz kavga ediyoruz, gece uykuda gözleri kapalı gitt diomm diye bağırır oldu. tepe noktaya ulaşmasa az kaldı sanırım.
  not: amet ile mekki nin gözlerinden öper eşine selam ederim. sana da yürekten enerji dliyorum.
  hmmm amet paşa ya da geçmiş olsun.

  Cevapla

 2. kelimeperisi
  Haz 13, 2012 @ 08:02:30

  şahane bir yazı bu:))) yalnız sana bi kötü haberim var, bu veletlerin krizleri artık her yaşta var:( biz tam 2 yaş krizini atlattık ki bunun 3 yaş, 4 yaş olan versiyonları olduğunu öğrendim. pılımı pırtımı topladım anne usulu terlik modeline geri dönüyorum. yok yok daha terlik fırlatmadım ama bazen cidden delirip çıldırmamak için ya banyoya kilitliyorum kendimi ya baba elimden alıyor:( istediği şeye tamam desekte zırlama ,tepinme ve kendini yırtma modeli devam ediyor. bu oğlan nasıl oldu? düştü mü ateşi?

  Cevapla

 3. dimple
  Haz 13, 2012 @ 08:03:25

  gecmis olsun secce…okudukca ben de dehsete dustum. sabir diliyorum terrible two annelerine

  Cevapla

 4. kelimeperisi
  Haz 13, 2012 @ 08:04:19

  jandarma-jandarcam olayı süper yalnız yaaa:))

  Cevapla

 5. yasemin
  Haz 13, 2012 @ 08:13:28

  ben iki yaş sendromunun varlığna sonsuz inananlardanım ama çevre bana sürekli şımartıyosun ondan yapıyo derdi:(( benim kızım da bir tavuk butunu ısırarak yiyebiliyoken olmaaaajjjjj döneminde 3 ay toz kaşık maması yedi ve sadece süt içti..Allah yardımcın olsun:)))

  Cevapla

 6. yeliz
  Haz 13, 2012 @ 08:17:22

  biz tam 2.5 yaşındayız 2 yaşından beri biraz biraz başlamıştı ama bu kadar değildi 2.5 yaş felaket sanırım tavan yaptığı zaman aynen öyle şu yap yapmıycam peki yapma yapıcam anne kucağına gelcem alırım kucağıma gelmiycem yemek ye yemicem su iç içmiycem peki içme içicem bu şekilde uzayıp giidyor umarım en kısa zamanda düzelirler ama insanın sabrı kalmıyo sabır taşı olsa çatlar allah size kolaylık versin bide iki tanee aman allahımmmmm düşünmesi bile kötü :))))

  Cevapla

  • secce
   Haz 13, 2012 @ 11:35:57

   bi de kendi aralarında çatışmaları yok mu offf.. kapıyı en son kim kapatacak diye bi kavgaları var. sAAtlerce sürüyor. parmaklar arada karambole gidecek diye aklım çıkıyor

   Cevapla

   • Deniz Çam
    Haz 13, 2012 @ 12:01:26

    Kapı takıntısı benim oğlumda da var. Anahtarla kendi açmak istiyor, açamıyor, ben açarsam kendini yerlere atıyor, saatlerce eve giremiyoruz, çok feciiii:(

 7. Ceylin'in Annesi
  Haz 13, 2012 @ 08:28:15

  Süpersin Secce, gül gül ödlüm yine 🙂
  Benim kız henüz 16 aylık ama tam konuşamıyorum. Yarım yamalak derdini analtmaya çalışıyor.
  Diyorum ki iki yaşına kadar, bu sendoruma gireceği vakte kada rşu konuşma olayını tam olrak halledemezse belki ben yırtarım, e konuşamayan çocuk neye itiraz edecekki 🙂
  dimi ama, desem de sen olmajjj diye bacaksın yaygarayı . Onalr konuşamasada zırıltısıyla oslun, vücut diliyle kendini yerdne yere atma olsun isyanını yapar değil mi 😀
  Sevgiler,
  http://www.ceylinolmez.com

  Cevapla

 8. Sevil
  Haz 13, 2012 @ 08:33:10

  Amaniiin yandık desene, bizim de ikiye 9 ay var. Ama sanki oğlanda işaretler başladı gibi. Birşey isteyip de vermeyince yere yatıp ağlamalar var. Hatta kız da izin vermediğimiz yerlere gitmek isteyince bize kızıyor, kızmayın diye, “hııı” diyor, tepinip yalandan ağlıyor. Ben ikiye yaklaşmamıza yoruyorum. Ama şimdiden böyleyseler ikide yandık. Korktum valla.
  Sana kolaylıklar diliyorum, umarım kısa sürer.

  Cevapla

 9. hande
  Haz 13, 2012 @ 08:39:07

  Allah sabırlar versin, biz bir önceki sene atlattık ama ardından 3-4 yaş ergenlik dönemi geliyor, haberin olsun:( Çok bunaldığım bir dönemde yuvanın pedagogu ile konuşup biraz içimi dökmüştüm, O da bana “sorduğunuz sorulara dikkat edin, evet ya da hayır ile cevap veremeyeceği şekilde sorun, böyle krizleri daha az yaşarsınız” demişti… Yani örnek olarak “köfte yicen mi ya da hadi köfteni ye” demek yerine yemeği hazırlarken “köfte mi yemek istersin yoksa tavuk mu” diyerek ona seçim şansı sunmak ve o “hayır” kelimesini duymamak daha güzel bir çözüm… Böylelikle ne yapacağına, ne yiyeceğine, ne giyeceğine kendisi karar vermiş oluyor, ortada emrivaki bir durum yok, annenin söylediğini yapmak yok, patron kendisi olmuş oluyor, daha doğrusu onlar öyle sanıyorlar:)

  Cevapla

 10. Ipek AG
  Haz 13, 2012 @ 08:41:35

  gecmis olsun, jandarcam kısmı harikaymış,bugün bunu satarım ben…
  bacılar, secenek deneyin.
  A mı B mi?
  Yatcan mı oturcan mı?
  yemeğin yanına çatal mı istersin kaşık mı?
  reddedecek bir şey bırakmayın. açık soru sormayın.
  kararlarını kendi vermeye çalışıyor, sizin verdiğiniz kararlari reddediyorlar. ona birakin… secenek tanıyın..
  “yemek yer misin?” yok.
  “muz mu yersin elma mı?”
  “ayakkabını giy, gel tisortunu degişelim” yok
  “spor ayakkabı mı? sandalet mi?”
  “kırmızı tisort mu? mor atlet mi?”
  şeklinde…

  *-*-*-*-*
  arada maskaraliga yatin. coraplari eline, kulagina giydirmeye calisin, terligin tekini kafaniza koyun.. olabildiğince sacma ve komik olun. konuyu unutuyor ve sizin salakliginiza cozum bulmaya geciyorlar…

  *-*-*-*-*
  tepinip ağlayanı duymayın, transa gecin, robota bağlayın. tepki alamadigini gorunce tez elden bırakıyorlar.

  Cevapla

  • Ipek AG
   Haz 13, 2012 @ 09:15:45

   Biraz açayım:
   “mor mu? pembe mi?”
   “olmajjjjj”
   “Mor mu? pembe mi?”
   “olmajjjjj”
   “o zaman mor”
   “hayir pembee”

   şak! bitti gitti.
   iki kere sor, ücüncüde sen karar ver, anında cevabini al.

   kesinlikle kirk saatlik iş degil. iki kere sor, ücüncüde karar. “olmadı, baştan” yok.

   “iki keçi” olma çocukla. el kadar çocukla hem de!

   Otorite sende, yetki sende…

   O evin her karışını beş beş para döküp aldın,dayadın döşedin…Ne özerkliğiymiş… Dış mihraklar bölücü örgütlere boyun eğme.

   Muhtac olduğun kudret, kafatasındaki beyinde mevcuttur.

   Ne Mutlu Akıllı Anneyim Diyene…..

   Cevapla

   • secce
    Haz 13, 2012 @ 09:27:59

    haklısın bacım. bu ev benim. en iyisi donumdan da bir bayrak dikeyim asayım.gelip gidip selam dursunlar

   • Ipek AG
    Haz 13, 2012 @ 12:40:41

    :)))))))))))) yok artık!

   • secce
    Haz 13, 2012 @ 11:28:28

    peki kesintisiz zırıltıyı ne etcez? biz yaptık oldu ya inanır mı bebe milleti? baktım da büyüdükçe koyunlaşıyoruz haa

   • Ipek AG
    Haz 13, 2012 @ 12:41:30

    denemeden bilemezsin. iki üc gün secce gitsin madam secce denesin.
    bak nasıl duruluyor sular, azaliyor krizler….
    daha olmadı ara beni hallederiz.

   • kelimeperisi
    Haz 13, 2012 @ 14:02:44

    açıklama super olmuş, secenek olayını boyle dusunmeyip ben cevap alana kadar uğraşmıştım:)) örnek çok işe yarayacak. deneyelim bakalım:) umarım tamam pembe dediğinde hayır cevabı gelmez:))) ayrıca don muhabbetinize koptum:) gulmekten yazacağım cevabı unuttum 🙂

   • secce
    Haz 13, 2012 @ 14:34:09

    bakın ne yaptım.ikisi zırlarken kapıyı çektim çıktım.yerleri yardılar.anneme tel açtım bu arada ağladım.sonra biraz dedikodu ettik.tel bitince geri döndüm.hala bağırıyorlardı.kapıyı açtım. sustunuz mu dedim.ikisi aynı anda hıp diye sustuk dediler! sustular

   • kelimeperisi
    Haz 14, 2012 @ 14:35:04

    bende deneyeyim bakalım:)

   • Yazmak iyidir
    Haz 18, 2012 @ 11:56:48

    Aceba bunun “Muz mu yemek istersin yoksa muz mu?” gibi çocuğun beynini kaynatan versiyonunu denesek nasıl olur? Sinire kestim şu an, daha çocuk sahibisi değilim 🙂
    “Pembe tshirt mü yoksaaaaaa(bu a ilk seçeneğini unutacak kadar uzun söyleniyor) pembe tshirt müüüü?”

   • secce
    Haz 18, 2012 @ 12:15:20

    bak bunu manyak tuttum ha. süpersin. zaten bebe her ortamda son seçeneği seçiyor, deneyeceğim. süper akıl süper

  • secce
   Haz 13, 2012 @ 11:31:49

   valla jandarmayı da aslıdan aldım sattım ben. benim değil, üstüne yatma, kullanınca geri getir.
   bak bu fikirleri okumuştum da nerede kullanılır bilmiyordum. yolumu aydınlattın tşk ederim

   Cevapla

   • Ipek AG
    Haz 13, 2012 @ 12:43:03

    Aslı da ortaya bırakmasın öyle, hırlısı var hırsızı var. A-aa…
    Hem rengi tutmadı bende, biraz da yanlardan dar geldi, ben bi temizlemeye vereyim de yarın Aslı’ya kargolarım. Jandarır o artık kendi başına..

  • Deniz Çam
   Haz 13, 2012 @ 12:04:42

   Evet robota bağlamak kesinlikle işe yarıyor. Ben de başa çıkamayınca görünmez olmuş gibi davranıyorum. Biraz daha ağlıyor sonra gelip iletişim kurmaya çalışıyor:)

   Cevapla

   • kelimeperisi
    Haz 13, 2012 @ 14:00:29

    herkeste işe yarıyor da bi ben mi sabredemiyourm . daha doğru evde teksek tamam sistem çalışıyor ama bi başkası daha varsa,anammmm susmuyor bu velet. bende de cinler tepeye doğru koşmaya başlıyor:(

   • secce
    Haz 13, 2012 @ 14:36:01

    yukarıdaki yorumuma bak.benimkiler de kendileri susmuyıor, ama tekrar girince sustular.bii kaç prova daha lazım

 11. firdevs
  Haz 13, 2012 @ 08:41:38

  3 oglan anasi olarak yaziyorum :p kriz aninda sunu mu istersin bunu mu istersinler cozum degil , aksine niye zirladigini kendi de bilmeyen bebe daha cok ortaligi yikiyor ! en iyisi bir muddet onu duymuyormus gibi yapmak . aksi halde kendilerini muzigin divasi zannediyorlar :p Annemin bir lafi var :p gormedim bilmedim cok gada savarmis 😀 sen de gormedim ayagina yat :)))

  Cevapla

 12. Mahzun Prenses
  Haz 13, 2012 @ 08:42:13

  Selamlar,

  Globalleşen dünyamızın sosyal kimlik bunalımlarından iki yaş grubu bebelerimiz de nasibini fazlasıyla alıyor anlaşılan :))

  Cevapla

 13. İpek
  Haz 13, 2012 @ 08:57:29

  Bu tiplere soru sormayacaksın, seçim hakkı vermeyeceksin. Özellikle böyle kriz anlarında. Çünkü kendisi de ne yapmak istedigini o an bilmediğinden her soru, her seçim yapmak zorunda kalma durumu daha da çıldırmasına sebep oluyor.Misal “Bunu giyiyorsun, çıkıyoruz!” diyorsun, önce itiraz ediyor, zırlıyor,yırtıyor kendini, bakıyor kararlısın, “Tamaaaaam!” çıglıkları eşliğinde olay son buluyor. Yoksa beklersin kırk saat kızım etek mi pantolon mu, mor mu pembe mi, o ayakkabı mı bu ayakkabı mı soruları arasında. Denemeni öneririm 🙂

  Cevapla

 14. Özlemce Annelik Halleri
  Haz 13, 2012 @ 09:28:18

  Aman Secce kimse açıklma falan yapmasın zaten karışmadıkları bi 2 yaş senromumuz kaldı.Bırak ağız tadıyla onu yaşayalım bari dimi?

  Cevapla

 15. kaktus
  Haz 13, 2012 @ 11:09:14

  Yahu secce sen böyle anlattıkça o yaşı atlayıp direk 3e geçmek istiyorum :)))

  Cevapla

 16. Deniz Çam
  Haz 13, 2012 @ 11:57:43

  Ohhh içime su serpildi valla. Ben de bizimkinde sorun var sanmıştım yollarda çocuğuma uzaylı görmüş gibi bakan tiplerin ve ağlayınca duvarlara vuran komşuların da etkisiyle:D

  Cevapla

 17. ilknur gülses
  Haz 13, 2012 @ 12:56:26

  şimdi bu yazdıklarını görümceme okutucam.Bakalım tıp dünyasınsan bu sese ne ne cevap gelecek 🙂

  Cevapla

 18. Ruzgarli Gunler ve Geceler
  Haz 13, 2012 @ 13:02:24

  Ben yorumumu yine çatlak annem üzerinden yapıyorum: İki yaş dönemine girdiğimde evin her yanına mıçarak özerkliğimi kurmaya çalışmışım. Annem sağa-sola danışmış, kayınvalidesine sormuş, onu denemiş, bun denemiş, olmamış. Sonunda bir gün cinnet geçirmiş ve beni bir temiz dövmüş. (Neyse ki hatırlamıyorum 🙂 ) O gün çıkmışım krizden 🙂

  Cevapla

 19. Sibel Opoka
  Haz 13, 2012 @ 13:45:00

  Ben anneme sordum bu 2 yas sendormunu 🙂 2 cogunu kaybetmis , birini kalbinde buyutmus toplamda 7 cocuk yetistirmis biri annem ve boyle bir seyden benim haberim yok ciktiysa da yeni bir seydir herhalde diyerek tepkisini verdi.:)

  Kesin Amerikanin isi bu 🙂

  Cevapla

  • secce
   Haz 13, 2012 @ 19:28:43

   benim kayınvalidem de 4 çocuk büyütmüş, gaz çıkarma işini ilk kez bende görmüş. şaşırdı, o ne dedi. ben israilden şüpheleniyorum ama amerikanın da işi olabilir tabii

   Cevapla

  • Özlemce Annelik Halleri
   Haz 14, 2012 @ 12:23:19

   Ay Sibel senin annen de alemmiş valla,hoş ben annemle bu muhabbetlere hiç girmediğimden kestiremiyorum tepkisini ama onunki de çok farksız olmazdı heralde 🙂

   Cevapla

 20. Pervin
  Haz 13, 2012 @ 13:53:31

  Cevapla

 21. kelimeperisi
  Haz 13, 2012 @ 14:13:51

  aaa bak aklıma ne geldi:) bir yere gittiğimizde hemen benim oğlan saatimi gösteriyourm bak bu buraya geldiğinde gidicez tamam mı deyip söz alıyorum. o saat’e yaklaştıgında ara ara yanına gidip bak bu kadar vaktimiz kaldı diyorum. ve tam o saat geldiğinde saati gösterip kalkıyorz diyorum kuzu kuzu geliyor. bunu uyku saatinde de yaptım yine iş yaradı:) bir yerde bunun benzerini okumuştum 5-3-1 taktiği gibi birşey sanırım. okuduğum örnekte parktan gitmemek için vızıldayan çocuğa annesi eli ile 5 ‘i gösterip 5 dakika kaldığını söylüyor,sonra 3, sonra 1 dakika diyor vakit gelince de hiç oyalanmadan çocuğu alıp eve götürüyordu. birkaç sefer sonra çocuk bunu algılayıp saat gelince annesiyle gidiyor.
  ya dur bunu ben kendi, bloguma da yazım:) anacım sizinkileri okumaktan kendime yazmaya vakit bulamıyorum ki:))

  Cevapla

 22. kelimeperisi
  Haz 13, 2012 @ 14:43:06

  köşemde linkin çoktan konuldu bile cicim:) yeni değil yani, ama diyorum ki ben sayfaya şööyle buyuk puntolarla kocaman ” birkizbiroglan.com’a kadar gittim dönücem” yazim diyorum nasıl?

  Cevapla

 23. promosyon
  Haz 13, 2012 @ 16:45:28

  zor şey ya bende biliyorum 🙂 🙂 ama yinede o sevgnn yannda hiçbişi kalıyoo

  Cevapla

 24. tijen
  Haz 13, 2012 @ 17:22:29

  bir an once adapte ol, cunku bunlar hic bitmiyo…
  terrible 2…horrible 3..miserable 4..facking 5:)))

  test edip onaylandi:))

  Cevapla

 25. polen
  Haz 13, 2012 @ 20:28:14

  2 yaş sendromunu öper başıma koyarım,daha bunun 3 ü ,4ü var,onlar daha beter.biz 4. içindeyiz,oynatmaya az kaldı,bazen şööyle tut bacağından,çevir çevir çarp duvara diyorum,çıldırıyorum.

  Cevapla

 26. SuPerisi
  Haz 13, 2012 @ 22:11:34

  Süper yaaa… 🙂
  Bende bu 2 yas modelin
  – Git buudan, buyasi benim odam….
  – kafani kiyayim
  – hallam yayabbim yaaa
  – kisdiyma beniiiii
  – istemiyoyum istemiyooooo – yuuuuum
  diye sürekli isyan eden ve agresif takilan sekli var….Allah hepimize booool bol sabir versin 🙂

  Cevapla

 27. Bebek Yapım Bakım Onarım
  Haz 14, 2012 @ 01:41:44

  hahahaha ben de (2.5 yaşındaki) Leyla kızımı türlü hayvan isimleriyle çağırırım ama sebzeleri hiç denememiştik. bak, hıyar hoşuma gitti. Bi de bu sendromluların sesini ne kadar yükseltirsen yükselt fısırdıyormuşsun gibi yapmaları yok mu adamı çileden çıkarır. Daha bugün banyodan çıkmamakta direnen hıyarıma ¨LEYLA ŞİMDİ ÇIKMAZSAN SENİ BURDA BIRAKIP GİDİCEM¨diye bağırdım avazım çıktığı kadar. bana ¨anni what?¨ dedi. hıyaroğlu hıyar!

  Eren

  Cevapla

 28. Burcu
  Haz 14, 2012 @ 06:30:18

  Şimdi çıkın evden bir inşaat marketine gidin, bahaus falan gibi. Oradan bi kendinize bi eşinize ustaların kullandığı ses kesen kulaklıklardan alın. Zırıltı başlayınca geçirin kulağınıza, yine duyuyorsunuz çocuğu, ama derinden uzaklardan gelen bir ses olarak. Krize girince de görmezden geliyorsunuz, kulaklıkla siniriniz de abarmıyor. Ohh. İnşaat sektöründen geldi çözüm.

  Cevapla

 29. esra.
  Haz 14, 2012 @ 08:12:41

  merhabalar, sayfanızı facede tesadüfen rastladım, Bende 17 haziran 2010 da ikiz oğluşlarımı dünyaya getirdim..Eymen ve Tuğr Görüyorumkii olmaajj çığlıkları sadece bizim evde yok:)) kolay gelsin diyorum ve bundan sonr blğununuzun sıkı takipçisiyim. Sevgiler. Minnoşlarıızı sevgiyle kucaklıyorum..

  Cevapla

  • secce
   Haz 14, 2012 @ 15:12:23

   ooo ne güzel, rastlaştığımıza çok sevindim esra. şimdiden doğumgünleri de kutlu olsun bıdıkların, güzel günlere büyüsünler inşallah

   Cevapla

 30. Özben
  Haz 14, 2012 @ 12:11:16

  bence bu işin sonu yok. biz şimdi kolik turlarındayız, sonra o biticek diş çıkarma krizleri başlıycak sonra 2 yaş sendorumu.. derken 3 , 4 yaş krizleri ve ilkokula başlayıp ders çalışmama numaraları.. vee sınav stresleri, ergenlik yok askerlik yok kocaya kaçma derken biz kocayıp pörsüycez:))) emin olun öyle ya da böyle veletlerimizin doğmalarıyla birlikte evde onların borusu ötmeye başlıyor biz kendimizi kandırıp duruyoruz!! Çook kolaylıklar diliyorum süper anne:)

  Cevapla

  • secce
   Haz 14, 2012 @ 15:13:29

   bak diğerlerini bilmem ama kolik için iki çift laf edeyim. 10 tane 2 yaş sendromu bizimkilerinin koliği edemez. ayy korkunç günlerdi. hatırladıkça tüylerim ürperiyor. buna da şükür vallahi

   Cevapla

 31. tijen
  Haz 14, 2012 @ 21:04:40

  secce ,sende benim bloguma gelsene,cok sevinirim:))
  http://www.holaangel.blogspot.com

  Cevapla

 32. Dilek
  Haz 16, 2012 @ 13:50:34

  harikasın Selcen.. :)) kahkahalarla okudum yıne.. elıne yuregıne sağlık.. :)) cook gecmıs olsun..

  Cevapla

 33. emrh5
  Haz 16, 2012 @ 15:08:19

  Reblogged this on Emrah Agdas.

  Cevapla

 34. Ipek AG
  Haz 16, 2012 @ 22:38:55

  pşşşt, bugün aklıma geldi, sen kendin iki yaşındayken seni çağırdığında annene “selmiycem” diyo muydun????
  😀

  Cevapla

 35. fulya050280
  Haz 18, 2012 @ 12:50:52

  daha durrrrr bu iki yaş sendromu bunun üçü var ,dördü var ,beşi var sanırım hiç bitmiyecek bu sendromlar sonra kreşe başlıcak gitmesi var kalması var var oglu var en güzeli ailelere bişeyler yapmalı allah yardımcın olsun senin yazılarını okudukça atlattıklarım aklıma geliyo ama hiç sevinme bunlar daha neki….:))

  Cevapla

 36. zumraninanakucagi
  Haz 18, 2012 @ 12:55:04

  Merhabalar, bur arkadasim vasitasiyla yazilarinizla yeni tanistim. Gercekten guzel yaziyorsunuz. Benim de 3.5 yasinda bir kizim var ve de onun icin yazdigim blogum. Size 2 yas sendromu icin yazidigim yaziyi ekliyorum. Allah sabirlar versin:)) http://zumraninanakucagi.blogspot.com/2010/09/2-yas-sendromu-nedir-bu-durumda-nasil.html

  Cevapla

 37. seven
  Haz 28, 2012 @ 14:36:36

  çıldırmaya az kaldı derken, sizin blogu bulup yazıyı okumak en azından ohh be yalnız değilmişim duygusunu hatırlattı, süper oldu…bizim de 3 yaşa 4 ay kaldı…(artık böyle diyorum, ne kadar kaldığını bilmek rahatlatıyo..:)) tüm bu krizlerle birlikte şimdi bakıcı krizi eklendi üstüne…2 senedir oğluma bakan teyzesi şimdi düşmanı oldu resmen…napsam bilemiyorum…akşam ben gelince inadına olmaz krizleri iki katına çıkarıyor…durumla mücadele mi yoksa kreşe geçiş mi napsam bilemiyorum.bir öneriii???

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Blog Stats

 • 147.960 hits
%d blogcu bunu beğendi: