Başarılı erkeğin arkasındaki sürünen kadın

Kocamın üniversite yıllarından beri kaymakam olmak gibi bir ideali varmış. Ama Allah biliyor ya çok da peşine düşmemiş. Ben evlendikten sonra da hep KPSS’lere girdi durdu. Ama yine Allah biliyor ya doğru düzgün hiç çalışmadı. Sonra otuz yaş sınırını geçince, kaymakamlık sevdası da kendiliğinden kalktı gitti. Burada bu hikâyeyi noktalamak isterdim ama tabi insan benim gibi kadersiz olunca bu hikâye de burada bitmedi!

Bebelerimin doğumuyla kaymakamlık sınavına giriş yaşı 35’e çıkmasın mı! Buyurun buradan yakın. Aman ne sevindi kocam, ne sevindi. Artık gerçekten kaymakam olmak mı istiyor, yoksa bebelere bakmamak için şahane bir bahane bulduğuna mı bu kadar sevindi bilmiyorum. Ben başıma geleceği tahmin ettiğim için karaları bağladım. Önce karşı çıktım “Bırak artık kaymakamlığı maymakamlığı, valla yalnız gidersin, ben gelmem,” desem de “Gız seni gaymagam garusu (kaymakam karısının havalı söylenişi) yapıciiim,” diye diye bana verdi gazı. Ben de ister istemez havalara girdim, kocam çalışsın diye desteklemeye başladım. İşte o gün bugündür ne zaman bebeleri kendisine devretmeye çalışsam, kocamın cillop gibi bir bahanesi var artık: sınavlara çalışıyor!

“Bebeleri al, yemek yapcam!” “Sınava çalışıyorum!”

“Şunları tut, evi temizliycem!” “Sınava çalışıyorum!”

“İki dakika duş alayım!” “Sınava çalışıyorum!”

Kocam ona ihtiyacım olan her saniye ders çalışıyor. Deliriciiim yemin ederim.

İki bebe kıçımda ev topluyorum (tamam tamam toplamıyorum, ama ara sıra toplama girişiminde bulunduğum oluyor.) O ders çalışıyor.

İki bebe kıçımda yemek yapıyorum. O ders çalışıyor.

Her dakika iki bebe kıçımda yaşıyorum! O ders çalışıyor.

Gaymagam adayı bey iki haftadır evde. Sınavlara çalışmak için yıllık iznini aldı. O ders çalışıyor, ben de bebelerle sürünüyorum. Daha rahat çalışsın diye iki bebeyi sürekli dışarı çıkarıyorum. Bizimkileri dışarı çıkarmak bir dert, eve sokmak ayrı dert. Sokakta çektiklerimi yazsam bir merkep yükü kitap olur. Asansör çilemi de biliyorsunuz zaten. Yemin ederim eve dilim sarkmış olarak geliyorum. Evde iş bitiyor mu sanki? Yedir, içir, temizle, uyut derken aklımı tırlatmak üzereyim. En son salı günü yorgunluktan ağladım. Yorgunluktan ağlar mıymış insan? Vallahi böğüre böğüre ağlarmış, yırtına yırtına ağlarmış, gebere gebere ağlarmış, sümüklerini sallaya sallaya ağlarmış…

Buradan iç işleri bakanına seslenmek istiyorum: “Sayın bakanım, yemin ederim kocam bu sınava direk vali olarak atanacak kadar çok çalıştı. Hayır, kendi süründüğümden biliyorum. Artık benim başarılı erkeğin arkasındaki yamulan kadın olmaya takatim kalmadı. Olacak, olacak, illaki kaymakam olacak da benim ömrüm bunu görmeye yetecek mi bilmiyorum. O atanmadan ben gebereceğim yemin ederim. Sizden ricam, bir an önce atayın şu adamı, o da kurtulsun ben de sürünmekten kurtulayım. Bana acımıyorsanız, iki sabi sübyanıma acıyın. Garibanlar anasız büyümesinler. Vallahi üşenmesem kalkıp gelecem iki bebemle meclis önünde eylem yapacam, kendimi yakmaya falan kalkacam, Allah korusun. Güzellikle bi halledin şu işi gözünüzü seveyim. Saygılarımla.”

22 Yorum (+add yours?)

 1. fatma ayaz
  Nis 26, 2012 @ 12:27:31

  Allah kolaylık versin. sanırım çocuklar baba evinden geldi? ben bazen diyorum enes babamlarda da var mıydı diye çıkaramıyorum. ama eşim iyidir sağolsun yardım eder, sonra burnumdan getirir o kadar. hatta en son benim yemek yapmama kıyamıyormuş, neden? hem alışık değilmiş 😦 hem de zaten kuzuya ayrı yemek yaptığım için yeterince yoruluyormuşum 😦 çok bozuldum hem titiz, hem bakımlı, hem iyi bir anne olsam mı acaba diye düşünüyorum!

  Cevapla

 2. kelimeperisi
  Nis 26, 2012 @ 12:33:52

  kocan kaymakam olur mu bilemiyeceğim ama seninbu hızla bu blog çok guzel kitap olur:)) hatta yeni annelere de şahane bi rehber olur:P

  Cevapla

 3. burcu
  Nis 26, 2012 @ 12:34:40

  ayy inş olur inş atanır gaymagam garısıyla gaymagam bebeleri olursunuz

  Cevapla

 4. sukriyekorkmaz
  Nis 26, 2012 @ 12:37:48

  Ya süpersin yemin ediyorum 🙂

  Cevapla

 5. kirazzade
  Nis 26, 2012 @ 12:49:04

  eneeeemmmm ben de kaymakam karısının bloğunun okuyucusu olurum ne güzeeellll 🙂

  Cevapla

 6. Melal
  Nis 26, 2012 @ 13:33:08

  ayy kıyamam ya yazık erkek milletinin çocuk bakmamak için her daim bahanesi vardır.
  senin bu yazdıklarını okuyunca aklıma geçen sene yaşadıklarım geldi oğlumun doğduğu zamanlarda kocacağzımın bilgisayar müyendisliği lisansı yapma aşkı kabardı ve özel üniversitede lisans yaptığı için hemencik zamanında bitiriversin diye deli gibi çalıştı ve tabi ben oğlumun doğumundan itibaren 2-3 ay babamız evde ders çalışırken hep aşağı katta ananemizde oturduk.
  gece ağlasa başka odalara kaçtık aman babamız uyanmasın adamceğiz gündüz çalışıyor eve gelince ders çalışıp kafa patlatıyor ee uyumak hakkı diyerekten 3 ay kadar süründük şükür bitti derken bu sene tez hazırlığı var eve gelir çocuğu parka çıkar derim çok yorgunum deyip pc’yi açıp yine çalışmaya devam eder ahh bu erkekler ahhhh

  Cevapla

  • secce
   Nis 26, 2012 @ 13:34:54

   off hep aynı numara desene.3 ayla kurtulmuşsun daha ne.ben aylardır çekiyorum.inşallah bu sene olur da, hayırlııs gerçi, bakalım.

   Cevapla

 7. fadik
  Nis 26, 2012 @ 14:34:25

  merhaba, yazılarınızı keyifle takip ediyorum, 10 aylık bir kızım var. geçen yıl benim eşim de müdür yrd. sınavına böyle hazırlanmıştı ve bu yıl kadrosunu aldı çok şükür. inşaallah eşiniz de hayırlısıyla muvaffak olur.

  Cevapla

 8. durununannesi
  Nis 26, 2012 @ 15:42:29

  Secce bı yorum yapmak istiyorum ama cekiniyorumda bana gicik olursun diye:D

  Cevapla

  • secce
   Nis 26, 2012 @ 16:52:21

   çok merak ettim ama sormaya korkuyorum

   Cevapla

   • durununannesi
    Nis 26, 2012 @ 17:04:34

    Ama bak gicik olma timam mi 😉 Kızım 2 yasında esim kızım yüzünden 2 yıl once bitircem dediği doktora tezini yeni bitirebildi oda zorunlu olduğu icin ek süresi kalmadı acikta kaliyordu vermeseydi..bu 2 yılda bana gece gündüz yardım etti son 1 ay kala akşamları bana yardım edip gece 5-6 lara kadar çalışıp sbh ta kalkıp ise gitti kızı da babaannesine bırakıp hemde:) cok uykusuz kaldi hakkini odiyemem..şimdi bu yorumdan sonra gidip esine ” baslarım senin kaymakamligina” deyip çatma timam mı? Aile faciasina neden olmak istemem..:) Sizde sorun yok yani benim kocada var bı kaçıklik:P

   • secce
    Nis 26, 2012 @ 17:14:53

    🙂 aile saadetimizi temelinden sarstın haberin olsun!

   • durununannesi
    Nis 26, 2012 @ 17:27:37

    Deme yahuuu üzülürüm simdi:) sende kaymakam olunca çıkartırsın acısını.. Salarsın bebeleri makam odasına debelenip dursunlar.. Sende gezersin.. Bu arada temizlikci gelecekmi yrn istersen gönderirm bizimkini..ama sen Avrupa yakasndaydin dımı?

 9. dilşe
  Nis 27, 2012 @ 07:22:14

  durununannesi’nin yorumundan sonra aile saadetinizin devamı için ben de anlatayım bari, canım kocam doktorasını ben hamileyken bitirdi ve askere de Selin doğduktan tam 3 ay sonra (ki bu dönem nasıl kolay bi dönemdir hepimiz biliriz :P) gitti. Neyse ki kısa dönem çıkmış.
  Çok haklısın zor bi dönem ama “gaymagam garusu” olduktan sonra yaşayacağın sefayı düşün be şekerim 🙂

  Cevapla

  • durununannesi
   Nis 27, 2012 @ 07:53:39

   evet dilşe Allah razı olsun kurtardın beni de vicdan azabından faciaya neden oldum diye üzüldim :))
   İnşallah geç kalmamışızdır he? dün akşamdan beri ses soluk çıkmamış :))
   Allah kolaylık versin hepimize ..Sağlıklı sıhhatli kalalım da gelip geçici şeyler bunlar..insan yaşadığı zorlukları çabuk unutuyo ilerde güler anlatırız bunlarıı..
   (Ayy bunları yazıp telkin vermişken güzel güzel, Sıla’nın şarkısı geldi aklıma sana değerde geçer beni deler de geçer alem güler de geçer diyee aynen o durumdayız herbirimiz :)))))) ay git aklımdan yaa nerden geldi şimdi ne güzel motive etmiştim 🙂 neyse hazır gelmişken tüm annelere armağan ediyim artık napıyım:)

   Cevapla

 10. Ruzgarli Gunler ve Geceler
  Nis 27, 2012 @ 10:55:54

  Benim kocam da SPK sinavlarina hazirlaniyordu bir sure once. Amanin bir havalar, evde teror estirmeler, yemegini kucagina tepsiyle istemeler… “bana bak, simdi sesimi cikarmiyorum ama su sinavi bi kazanama, senin burnundan getiririm fitil fitil” dedim. Sonuc: 90 Bu basarida payim var diye dusunuyorum:))

  Cevapla

 11. Özlemce Annelik Halleri
  May 07, 2012 @ 10:01:58

  Bizim oğlanın doğmasıyla benim beyin de sınavlar giresi tuttu.Bende müşavir karısı olacağım günleri sabırsızlıkla bekliyorum.

  Cevapla

 12. Trackback: “En büyük baba bizim baba” kapışması başlıyor! Buyurun! « Bir Kız Bir Oğlan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Blog Stats

 • 147.960 hits
%d blogcu bunu beğendi: