Babalara rehber – 2. Bölüm: Gece rutiniyle ilgili bilinmesi gerekenler

Allah biliyor ya şuraya koyduğum yazılardan en çok reytingi Babalara Rehber’in 1. Bölümüyle aldım. (Blogda link verip maviye boyamanın, siz basınca da o yazının çıkmasının nasıl sağlandığını henüz bilmiyorum. Şu an öğrenme şansım da yok. Bebelerim kapıyı tırmalıyor. Bir an önce yazıyı bitirmem lazım. O yüzden okumayanlar varsa ya da bir kez daha okumak isteyen olursa ya da bakıp “Şu yazı mıymış hmm” diyecekler varsa bir zahmet eski püskü yazılarım arasından bulsunlar, anacım.) Parantezi kapatıp kaldığım yere dönecek olursam, efendim, babalara akşam rutiniyle ilgili yazdığım yazıya ilgi büyüktü. Demek ki ortada kanayan bir yara var. Ben de bugün lıkır lıkır kanamakta olan bu yaraya biraz daha parmak basıp babaları gece rutiniyle ilgili  aydınlatmak istedim. Artık çıktısını alır adamın gözüne mi sokarsınız, buzdolabına mı asarsınız, fwd mi yaparsınız, feysine mi koyarsınız, tivitırdan mı yuvarlarsınız, size kalmış hanımlar. Çemkirmesi benden, ulaştırması sizden.

Bir de şunu belirteyim ki bu yazı daha çok birden fazla çocuğu olup –özellikle ikiz, üçüz- gece bebenin biriyle uğraşmak zorunda kalan ya da annenin de çalıştığı durumlarda bebeğine nöbetleşe gece bakmak zorunda olan babalar için kaleme alındı. Tek bebeli, annenin ev hanımı olduğu evlerdeki babalara lafım yok. Onlar gece rutinleri için şanslı grup. Yoo yoo yanlış anlamayın onlar gece bakmasın demiyorum. Sadece biliyorum ki o evdeki anne, gece babayla uğraşmaktansa bebeyle uğraşmayı tercih edecektir. O yüzden bu yazıyı okumalarını ve uygulamalarını kendi tercihlerine bırakıyorum.

Sevgili babalar,

Bugün size gece hayatınıza hareket katacak bir konudan söz etmek istiyorum: “Gece rutini”. Öncelikle gece rutini nedir? Öhöm, gece rutini, adı üzerinde gece rutinidir. Ne kadar zor olursa olsun, ta ki bebe büyüyüp gece deliksiz uyuyuncaya dek her gece tekrar tekrar uygulanır. Bu rutinin en önemli özelliği, bu saatlerde -tıpkı sizin normal şartlarda uyuyor olacağınız gibi- bir insan olan annenin de aynı durumda olduğudur. Bir diğer özellik de komşuların da uykuda olduğudur. Elbette çocukların da bu saatte normalde uyumaları lazım. Ama uyumuyorlar işte ne yapalım? Geri iade edecek ya da camdan atacak değiliz ya. Bakıp büyüteceğiz hep birlikte. O yüzden bu gergin saatlerde aile bireyleri birbirinin anlayışına daha çok muhtaçtır. Ben de bu saatlerdeki gerginliği biraz azaltır umuduyla naçizane siz sevgili babalarımıza birkaç öneride bulunmak istiyorum:

 • Öncelikle konunun anlam ve önemini daha rahat görmeniz amacıyla düğün fotoğraflarınıza göz gezdirmenizi tavsiye ederim. Bakın bakalım, düğün albümünde bu bebelerden herhangi biri var mı? Yok! Demek ki neymiş? Gelin hanım bu bebeleri babasının evinden çeyiz niyetiyle getirmemiş. Bu bebeler anne kadar sizin de sorumluluğunuz altındaymış. Bu durumda tıpkı gündüz bakımı gibi gece bakımı da paylaşılmalıymış. Sizin adınıza üzülerek, kendi adıma sevinerek söylüyorum ki gece bebe ağlayınca oda değiştirme, bebeyle anayı kapı önüne koyma ya da “Sustur lan karı şu bebeyi” deme gibi davranışlar elhamdülillah çoktaaann çağ dışı kaldı.
 • Ayrıca bu bağlamda “Ben sabah işe gideceğim, sen gündüz uyursun” cümlesi de anlamsızlığını korumaya devam ediyor. Gerçekten gece uyumayan bebenin gündüz uyuyacağına inanacak kadar saf mısınız siz? Bebe uyusa bile, gündüz anne ne yazık ki işleri otomatik pilota devretmiyor. Siz nasıl işte çalışıyorsanız, o da evde çalışıyor. Gördüğünüz gibi gündüz uyuma konusunda sizden bir farkı yok. O yüzden hiç boşuna kaytarmaya uğraşmayın. Bu iki konu açıklığa kavuştuysa diğer maddelere geçebiliriz.
 • Gece rutinindeki anahtar davranış gözlerin açılmasıdır. Gözler açılmadan bu iş olmaz. Hem uyuyup hem iş yapılmaz. Yapmaya kalkarsanız Allah korusun dannn diye kafanızı bir yerlere vurursunuz. O yüzden kendi iyiliğiniz için bir zahmet gözünüzü açın.
 • Gece bebe ağladığında, kafanızı yastığın altına sokup yattığınız yerden “pişşşş pişşşş” diye bağırmak bir işe yaramaz. Uğraşmayın, zamanınızı da nefesinizi boşa harcamayın. Bir zahmet yerinizden doğrulun, bakın bakalım beşikte neler oluyor.
 • Gecenin bu saatinde bebeyi susturmak için hoppaaa diye havalara atmak, “Bıdık naber lan? Sen niye uyumursun, bakiiim? Bak herkes uyuyor” diye hasbihal etmek, “Yakaladım, yakaladım, yakaladıııım” diye oyun oynamak bebeği susturmaz. Aksine hem uykusunu açar hem zırıltısını artırır. Bu da size daha çok iş olarak geri döner. O yüzden bebeğin uykusunu kaçırmamaya özen gösterin.
 • Bebeler genellikle acıkınca, gazı varsa ya da sadece laf olsun diye zırlar. Bakın bakalım bebenizin derdi ne. Derdini anlamadan derman olamazsınız. Bebeniz emzik alıyorsa hemen emziğini takıp susturun. Şanslıysanız geri uykuya döner. Yok şanssızsanız büyük ihtimalle acıkmıştır, naş naş mutfağa gidip biberon getirmek gerekir.
 • Gece bebeğinizi beslemeniz gerekiyorsa “Haanııım, bebeğe bir mama hazırla da vereyim” demek çok anlamsızdır. Hiç kusura bakmayın, bebeği kim doyuracaksa mamayı da o hazırlar.
 • Mamanın suyunu hazırlarken su yeterince ısınmış mı diye dört parmağı birden cezveye sokmayın. O biberonlar niye kaynatılıyor, Allah aşkına? Steril olsun diye. O yüzden ısısını içine dalmadan kontrol edin. Yoo yoo dirseği banyo suyunun ısısını kontrol etmek için sokuyoruz. Karıştırmayın. Mamayı hazırladıktan sonra bileğinize damlatarak ısısını ölçebilirsiniz. Bu sırada “Dur lan tam olarak anlayamadım” diyerek biberonun yarısını bileğe dökmenize gerek yok. Yanmıyorsanız ya da donmuyorsanız iyidir, kardeşim.
 • Unutmayın ki o an mutfakta bebeğinizin karnını doyurmak için bulunuyorsunuz. O yüzden fırsat bu fırsat deyip buzdolabını karıştırıp kendi midenize bir şeyler atmayın. Ne kadar çabuk olay mahalline dönerseniz bebenin zırıltısı o kadar çabuk kesilir, siz de uykunuza dönersiniz.
 • Bebeği doyururken uyuklamayın. Allah korusun boğulmasına bile sebep olabilirsiniz. Gözlerinizi açık tutun. Zorlanıyorsanız göz kapaklarınıza mandal falan takın. Bu hayati bir mevzu, ihmale gelmez.
 • Bebeği tekrar uykuya döndürmek için sallamanız gerekiyorsa yine bir zahmet bebeden önce uyumaya kalkmayın. Önce bebenizi uyutun. Bebe uyuduktan sonra mutlaka yatağına koyun. Koynunuza almayın. Hem uyku sersemi üzerine devrilebilirsiniz, hem de bebe yatağınızdan yuvarlanabilir. Hayır, hayır, emniyet olsun diye üzerine ayağınızı koymanız olmaz. Ezilir gariban. Diyorum ya en güzeli yatağına koymak. Haydi, az kaldı, birazdan uyuyacaksınız, söz!
 • Yatağına koyduğunuz bebeyi odanın sıcaklığına göre örtmeyi unutmayın. Yorgana sarıldığınız bir gecede bebe üstü açık donar. Siz don gömlek yatarken bebeyi yorgan altına sokmak da olmaz. Bakın bakalım, annesi öbür bebeğe ne örtmüş. Siz de aynı onun gibi yapmaya çalışın.
 • Bebe tekrar ağladığında “Laaaan geberdim, uyuycam lan, kalkıp durma, sen de uyu” diye bağırmak da bir işe yaramaz. Bebe bu, anlamaz! Siz bağırdıkça ona “ver coşkuyu” etkisi yapar, o da bağırır. Bu sefer anası da size bağırır. Komşu da ikinize bir bağırır. Öbür komşu da üçünüze bir bağırır. En iyisi bağırma zincirini başlatmamaktır.
 • Bebenizi tekrar uyutmak için büyük ihtimalle aynı rutini tekrarlamanız lazım. Bu durumda ne yapacağınızı anlamak için ilk maddeden itibaren tekrar okuyabilirsiniz. Haydi bakalım, kolay gelsin.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Eklemek istediğiniz birşey varsa yorumlarınızı bekliyorum. Hepinize daha şimdiden iyi geceler, iyi uykular  dilerim.

18 Yorum (+add yours?)

 1. Kevser
  Oca 04, 2012 @ 12:25:54

  Çok güldüm yaaa 🙂
  Benim ikizlerim yok ama 1 yaşında bi bıdıkım var.2 gecedir bana uyku hediye etti 🙂 du bakalım bu gece napacak.
  Babamız 1 yıldır sadece 3 gece uykusuz kaldı. Ben işe gidicem gündüz sen uyursun klasiği…. Ve ben 1 yıldır gündüz 1 kere bile uyumadım iyi mi?
  Bu yazını eşime mail atıcam, cevabını merak ediyorum. Kesin diyecek ki: kadınlar hepiniz birsiniz, bizi hiç anlamıyorsunuz 🙂

  Cevapla

 2. Ayşegül
  Oca 04, 2012 @ 12:55:28

  kevserim yazı güzel tamam bişey demiyorum, ama uygulayacak kişi yok malesef 😀
  neyse Allahtan ben şanlıyım bu konu da eşim çocuğa karşı çokkkkkkkk sorumlu öyle ki bazen ben çileden çıkıyorum :S böylesi de zor çok pimpirikli neredeyse adım adım peşinde olacak 😀 ama en azından ilgili bir baba 🙂

  Cevapla

  • secce
   Oca 04, 2012 @ 13:01:26

   evet ya iki ucu da zor. bir de anneyi beğenmemeler falan oluyor. daha da delirtici.

   Cevapla

  • Kevser
   Oca 04, 2012 @ 13:07:04

   Hoşgeldin Gülom 🙂
   Bizimki de uyuyana kadar bakıyor, uyuyunca evlatları ne edicez, emanete bırakacak halimiz yok, mecbur biri üstlenecek o da her defasında ben oluyorum 😦

   Cevapla

 3. hadese
  Oca 04, 2012 @ 14:33:48

  of offf…bütün annlerin derdi hep aynı mı olur yaa…ben 3 çocuk büyüttüm…bi kere bile olsun gece kalkmadı ağamız….Allah’tan 2 ve 3 numara kolay büyüdü de ama ilk çocuğumuzu ayakta sallayan ilk kişi babamızdı….sallama diye kızınca da “nolcak yaa….ben hep sallarım” dedi…SONUÇ: çocuğu gece gündüz 4 yaşına kadar ben salladım!! :S

  Cevapla

  • secce
   Oca 04, 2012 @ 15:24:24

   şükret şekerim. ben bir yandan ayağımda birini sallıyordum, öteki yandan uyayan kocamın ayağını sallıyordum. öbürü de onun ayaktaydı çünkü!

   Cevapla

   • hulya
    Oca 04, 2012 @ 16:24:50

    Puhahaha. yaziya ayri guldum bu yoruma ayri. supersin

   • FİLİZ MORKOÇ
    Oca 06, 2012 @ 08:32:46

    Ben aynı anda birini emzirip, diğerini ayağımda salladığımı bilirim…

   • secce
    Oca 06, 2012 @ 08:37:56

    ben de yapıyorum onu sonra ayaktaki atlıyor, memmedekini çekip onu yakalamak lazım. memmedeki çekilince ağlıyor. öbürü yakalanıp ayağa tekrar konuyor, öbürüne memme veriliyor, ve ayaktaki yine yuvarlanıp kaçıyor… bir kere bile birini bu pozisyonda birini uyutmayı beceremedim

 4. Heidi
  Oca 04, 2012 @ 14:43:23

  Diğer tüm yazıların gibi ağlayayım mı güleyim mi eşiğinde okudum. Bizim babamız sağolsun yattığı yerden aslında uykusunun içinde pişş pişşlemeyi çok sever. Ben ikizler gelecek yatılı bakıcı bakalım desem yok canım ben kalkarım diyor bir de. En sevdiğim yönü de arada bir gece süt ısıtmaya kalkıp o sütü bir güzel kaynatıp sonrada soğusun diye başında beklerken mutfaka uyuklaması. Ben de sabırla yatakodasında oğlunu sakinleştirmeye çalışan anne modunda.

  Cevapla

  • secce
   Oca 04, 2012 @ 15:23:14

   amaaan benimki çok mu farklı sanıyorsun. mama almaya gider, gelmez, bakarsın ki yan odada horluyor. mama almaya gider, gelmez, bakarsın ki çatır çatır ceviz kırıp yiyor. mama almaya gider, gelir, mama yok. unutmuş. boşuna mı yazıldı yavrum bütün bunlar?

   Cevapla

 5. FİLİZ MORKOÇ
  Oca 06, 2012 @ 08:31:25

  Sevgili kocacığım, 1,5 yaşındaki çocuk gecenin onbirinde ben yatak istemiyorum diye görüş bildirmez, bildiremez…

  Senin görevin tabi eğer kabul edersen, kuzunun konuşmak, yılışmak, gülüşmek gibi tüm eylemlerini ciddiyetle göğüsleyip, onu uyumaya ikna etmek, zinhar salona geri götürmemek, hadi götürdün diyelim ışıkları yakmamak, hadi yaktın diyelim önüne oyuncakları dizmemektir..

  Bu yazışma 5 saniye içinde kendi kendini yok edecektir…

  Cevapla

 6. Trackback: Babalara rehber – 4. bölüm – Dışarı çıkma rutiniyle ilgili bilinmesi gerekenler « Bir Kız Bir Oğlan
 7. Trackback: Babalık Raconu « Bir Kız Bir Oğlan
 8. zeynep
  Haz 27, 2012 @ 15:08:49

  ahhhh inşAllah kocam utandırır beni yoksa oda şimdiden benim ruh eşim sensin rus eşimi de bulursam oda bebişlere bakmak için sana yardım eder deyip arada da çocuklar rusça öğrenir diyen bir adama sahibim evde :O)
  şimdilik yardım ediyor ama eminim ki kaçacaktır lütfen utandır beni kocişkom :O)

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Blog Stats

 • 147.843 hits
%d blogcu bunu beğendi: