Panda, panda, paanndaaa, içimiz dışımız panda!

Daha önce de sözünü etmiştim, bebelerime masal anlatmaya pek bir meraklıyım. Belki böyle biraz oyalanırlar, kolay uykuya dalarlar diye hevesleniyordum. Son birkaç aydır bu hevesimi de giderdim. Artık bebelerim masal dinliyor. Ama henüz bilmedikleri birşeyi kafalarında canlandıramıyorlar. O yüzden onlara okuduğumuz kitapları anlatıyorum. Konuyu bildikleri için gayet rahat takip ediyorlar. Hatta sanırım ben anlatırken kitabın resimleri gözlerinin önüne geliyor. Bazen pat diye atlayıp resimde ne olduğunu falan söylüyorlar. Bu masal işi gayet güzel başlamıştı. Ama tabi söz konusu benim bebelerim ve kör talihim olunca onun da suyu çıktı.

Büyük bacım bir dizi masal kitabı getirmişti. Timaş’ın mini masalları. Her birinde bir hayvanla ilgili masal var. Bebeler bu seriyi çok seviyor. Her kitabı, üzerindeki hayvana göre isimlendiriyorlar. Sonra keyiflerine göre “Anne, tavşan oku,” “Anne ahtapot oku,” diye birini kapıp getiriyorlar. Masal anlatma işinde de aynı. Ne zaman bunları sallayıp uyutmaya çalışsam “Anne, panda anlat,” diyorlar. İlginçtir, uyumak istediklerinde başka hiçbir masalı istemiyorlar, illâ panda!

Dün ikisini salıncaklarına yatırdım. Yine yoğun istek üzerine panda kitabını anlatmaya başladım. Gerçi kustum sürekli aynı şeyi anlatmaktan ama konuyu bir de sizin için kısaca özetleyeyim: Efendim, söz konusu pandanın anası çantasını topluyor, sezaryene gidecek. Sezaryen olduğunu nereden mi anladım? Sakin sakin çanta toplamasından elbette. Belli ki randevulu doğum. Yoksa öyle mi gidilir doğuma? Neyse, konuyu sapıtmayım. Panda anasıyla babasını yolcu ediyor. Akşam yatıyor. Sabah kalkıyor, anası hâlâ yok. Anneannesi bunun başında bekliyor. Annesi akşam gelecekmiş. Bu da kalkıyor, oyuncaklarını topluyor, odasını süpürüyor, iğrenç sarı bir elbisesi var, onu giyiyor, anasını bekliyor. Anası akşama geliyor. Ene o da ne? Kucağında bir bebek var. Panda bunu görüyor, çok mutlu oluyor. Bittiiiii. Gördüğünüz gibi bir numara yok masalda. Ama benim bebeler her niyeyse bayılıyorlar buna.

Bunları sallarken anlatmaya başladım. Nasıl da uykum var. Bazı yerlerini atlıyorum. Hemen uyarı geliyor. Düzelttiriyorlar. Sonunda masalı bitiriyorum. Yoğun bir “Annea, tekrar anlat,” baskısı. Yine anlatıyorum, gözlerimi zor açıyorum, laflar ağzımda dolanıp duruyor, sesleri bile doğru düzgün çıkaramıyorum, dilim sürçüyor. Tam bitti şükür deyip bir nenni patlatıyorum ki ikisi iki yandan bağırıyor: “Annea, panda anlat!” Ay o kadar sinirlendim o kadar sinirlendim ki masalın bilumum yerlerine küfürler yerleştirerek anlatmaya başladım. İşte bi bastı bacak, eşşeoğlu eşek panda varmış, Allah’ın belası şırfıntı anası çantasını topluyormuş, kereste babası kapıda dikiliyormuş… biip biiip biiip… Küfürlü versiyonumu tam bitirdim, tepki yine aynı: “Annea, panda anlat!” Bu sefer olayların seyrini değiştirdim, anasını hamile hamile kerhaneye düşürdüm, babasını kumar masasında öldürdüm, hırsımı alamadım bizim pandayı organ mafyasının elinde doğrattım, aa baktım boşluğa bakarak dinliyorlar. Hemen masalı bitirdim, tepki yine aynı: “Annea, panda anlat!” Anaaa, anladım ki bunlar iyice uyku sersemi olmuşlar, içinde panda lafı geçsin, herşeyi dinliyorlar. Hemen patlattım bir “panda enfes dondurma” türküsü. Daha iki söyledim, zırt diye uyudular. Şükür Allah’a. O da işe yaramasa artık elime bir tesbih alıp panda, panda, panda diye çekerdim. Bak bu taktik de şimdi aklıma geldi. İşe yarayacak gibi gözüküyor. Öbür sefere deneyeyim, işe yararsa durumu bildiririm.

45 Yorum (+add yours?)

 1. Özben
  May 10, 2012 @ 11:50:39

  koptum wallahi:)))

  Cevapla

 2. burcu
  May 10, 2012 @ 11:55:24

  harikasın ya

  Cevapla

 3. burcu
  May 10, 2012 @ 11:58:40

  bizde herşey aydedeli aydedeli ninni masal şarkı türkü mama ev ağaç ot…

  Cevapla

 4. Nejla
  May 10, 2012 @ 13:06:51

  🙂 panda pandi kitabını hiç bu anlatımla düşünmemiştim….Sezeryan konusunda haklısın, çok gevşek hazırlanıyor, hiç telaşı yok:-)))

  Cevapla

  • secce
   May 10, 2012 @ 13:46:39

   ama düşündüm de sezeryan olsa anası iki büklüm gelir eve bence rutin kontrole gitmiş dr hemen doğuma almış.ama misafirle döneceğim diyor eve.tüh o da olmadı.yayıncılar aydınlatırsa seviniriz kafamız karıştı

   Cevapla

 5. kelimeperisi
  May 10, 2012 @ 14:10:14

  :))) ölüyorum senin şu masallara eklemelerine:) ben kitapta korkunç,ürkünç iğrenç gibi kelimeler varsa ulan bunun yerine ne uydursam da bunu öğrenemese diye 40 takla atıyorum. birde aynı masalı tekrar okumaya dayanamıyorum. yani cidden. tamam kitap okumaya bayılırm tuvaletten o bölüm bitmeden çıkmışlığım yoktur ama illa ki içimden okuyacağım. Sesli okumaktan nefret ediyorum:((( hatta bizim oğlan ilk masal denemelerimde dinlemediği için kendimi çok suçlamıştım ben hiç sevmiyorm sesli okumayı çok belli ediyourm bu çocuğa, umarım benim yüzümden okumamazlık yapmaz diye… şimdi ise takıldı mı bir kitaba, illa o okunacak. bir sürü başka kitabı var bitince öbürünü okuyalım diyorum, yok, illa ki o.. ben kucukken bazen annem telefonla alo masal hattını arardı,telefonda masal dinlerdik:))

  Cevapla

  • secce
   May 10, 2012 @ 14:19:59

   hahah alo masal süpermiş.ben de sürtük panda diye bir masal okuyayım da hatta koyayım.
   ben okumuyorum daha.resmi anlatıyorum.henüz okunanı dinlemiyorlar.bi de yazılae çok uzun.sabredemezler.

   Cevapla

 6. elif
  May 10, 2012 @ 14:24:16

  panda panda bizde de var , ilk okuduğumda kızımda çokkkkk sevmişti kusana kadar okuduk ama bizim ki tek çoçuk kardeş istiyor galiba, sizinkilerin sebebi aynı olmaz herhalde olmaz olmaz ……..

  Cevapla

 7. özden
  May 10, 2012 @ 14:52:31

  Alemsin ya;)

  Cevapla

 8. Ipek AG
  May 10, 2012 @ 15:30:28

  Turkiye’nin ilk canlı yayınlanan ev programi teklifi geldi gelecek sana…
  The Osbournes/Keeping Up With the Kardashians gibi…
  nefessiz izleriz bak.
  😀

  Cevapla

 9. durununannesi
  May 10, 2012 @ 15:37:57

  Secce cok yasa gözümden yas geldi..:) direk kendimizi gördüm bende kırmızı başlıklı kızdan cok dertliyim senin dediğin gibi birgun kötü yola düşürdüm bı seferinde avcı ile yasak iliskisi olduğunu anlattım ama yok bizim tek farkı bu sekilde anlatınca kanmiyo hemen doğrucular kovalamış gibi duzeltiyor:)
  Ayrıca Alo masala gelince bizde kardesimle arardik tembih ederdim anneme soleme die annem gelince daha kapıda “biz masalı aramadık ki” derdi:)

  Cevapla

 10. Pinnaroo
  May 10, 2012 @ 15:55:12

  Tebrikler! Akici dilin ve ictenligin icin! Allah sana kolaylik versin. Takipteyim sizi.

  Cevapla

 11. aysun
  May 10, 2012 @ 17:17:03

  masaldaki aslında babanne ve sende benim gibi onu ANNEANNE yapanlardansın secceeee 🙂

  Cevapla

 12. yasemin
  May 10, 2012 @ 17:57:57

  bende bir keresinde cinnet anında kırmızı başlıklı kızı kötü yola düşürmüştüm ve onu batakhaneden pinokyo kurtatmıştı….insanın kendini de eğlendirmesi gerek ama dimi:)bir kırmızı başlıklı kız 14 kere okunurmu? canım Allah kolaylık versin ..ilerde benim gibi gülerek anlatacağın şahane anılar biriktiriyorsun ve bizimle paylaştığın için de sonsuz teşekkürler:)

  Cevapla

 13. firdevs
  May 10, 2012 @ 19:05:11

  Ayy ben cocuklarla iki dakika kitap okuyayim diyorum , beni cileden ? cikariyorlar 🙂 guya kucukluklerinden beri hergun kitap okuyorum :))) senin gibi otuz defa ayni seyleri anlatmaya ne sabrim yeter ne de nefesim :p Demek Allah dagina gore kar verirmis :)))

  Cevapla

 14. Ozge
  May 10, 2012 @ 23:02:03

  Super bir yazi olmus:)
  Biryandan oğluşumu emziriyorum Biryandan telefondan yazını okuyorum.. O kadar cok gülmüşum ki uyuyan cocuğu uyandırdım :))

  Cevapla

 15. hande
  May 11, 2012 @ 08:18:08

  mini kitaplar bizim de okumaya başladığımızda aldığımız ilk kitaplardandı. ne tesadüftür ki benim kız da en çok pandalı olanı beğenmişti. Ama bir süre sonra sorular gelmeye başladı, bebek nerede, hastaneye neden gidiyorlar, hastanede neler olacak, bebek nasıl çıkmış annesinin karnından vs.:) Tahminimce merak ettikleri ve igilerini çeken bir konu… komşuma da birgün en çok bu kitabı okuyoruz deyince bana senin kız heralde hamile kalmanı ve bir kardeş getirmeni istiyor diye yorumda bulunmuştu… kimbilir belki seninkiler de daha tam olarak ifade edemeseler de belki mesaj vermeye çalışıyorlardır:)

  Cevapla

 16. ebrar
  May 11, 2012 @ 10:03:15

  Kahkahadan cenem ayrıldı

  Cevapla

 17. Hüzün Sensiz Yapamam
  May 11, 2012 @ 11:04:10

  Merhaba Secce,

  anneanne gitti sanırım, ben bugünde iki yazı gelir diye ümitlenmiştim ama.

  Cevapla

 18. Hüzün Sensiz Yapamam
  May 11, 2012 @ 11:49:52

  Secce,
  memnuniyetle ben onların salıncağını sallarım, yanık yanık ninnide söylerim.
  Yeterki yeni yazı hayal olmasın.
  Bizde elimizden geleni yapıcaz artık ortaklaşa.

  Cevapla

 19. Hüzün Sensiz Yapamam
  May 11, 2012 @ 11:58:30

  Secce,

  bu teklife bir cevap vermem lazım diye düşündüm, yoksa iş ciddiye binince
  ufaktan ufaktan kaçtığımı düşünmeni istemedim.
  Ben hala burdayım haberin olsun :))

  Cevapla

 20. tombulum
  May 13, 2012 @ 21:31:49

  bide o hayvanların zırtapoz isimleri yokmu resmen çıldırtıyo beni…

  Cevapla

 21. syz
  May 17, 2012 @ 13:48:21

  ben güldüm Allah da seni güldürsün 🙂 harika bir yazı

  Cevapla

 22. seçil
  May 17, 2012 @ 14:02:30

  çok güzel yaa bayıldım yazılarına :)))

  Cevapla

 23. Trackback: Börtü böceğin kardeşi olur da benim bebelerimin olmaz mı? « Bir Kız Bir Oğlan
 24. Trackback: Börtü böceğin kardeşi olur da benim bebelerimin olmaz mı? | Tiuç Tiuç!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Blog Stats

 • 147.960 hits
%d blogcu bunu beğendi: