Hiii ikizler mi? 5. bölüm – “Hay Allah”

Bakıcımız kaçalı bir ara lazım mı değil mi diye üzerine çok düşündüğüm sevgili ikiz arabamla bağlarımızı epey kuvvetlendirdik. Vallahi o olmasa ben bu iki bebeyle dışarı hayatta çıkamazmışım. Başlarda yanıma yük etmeyim diye arabasız dışarı çıkarıyordum bebeleri. Ama şuradan on beş adım atıp parka ulaşana kadar çekmediğim eziyet kalmıyordu. En son birini sırtıma vuruyor, ötekini de kolundan çekiştire çekiştire parka ulaşıyordum. Ben de artık ağır mağır demiyorum, ikiz arabasını her gittiğim yere taşıyorum. Omurgamın bir parçası oldu kerata. Şu aralar bebeler arabada gezmeye pek merak saldılar. Özellikle oğlan töbe billah keyfi gelmeden inmiyor arabadan. Keyfinin gelmesi için de annenin her zamanki gibi sefilleri oynaması gerekiyor. İkisini bir bağlayıp arabaya dağ tepe geziyorum. Yolda da bol miktarda yurdum teyzesiyle karşılaşıyorum. Elbette hemen bir “Hiii ikizler mi?” muhabbeti açılıyor. Kaçış var mı bu muhabbetten?

Bebelerimin ikiz olduğunu öğrendiğinde genellikle teyzeler gülümseyerek “Allah kolaylık versin,” / “Güle güle büyüt!” / “Oy maşallah verene qurban!”… tipli cümleler kuruyorlar. Ben de sırıtarak uzaklaşıyorum yanlarından. Ama ilginçtir ki bebeler ikiz deyince bazılarının suratlarından düşen bin parça oluyor. Artık geçmiş travmaları mı hortluyor, bir an kendilerini benim yerime mi koyuyorlar, o yaştan sonra bir çift bebe daha büyüttüklerini falan mı düşünüyorlar, ne oluyorsa oluyor, moraller birden sıfırlanıyor. Acıklı bir ifadeyle sırtımı falan sıvazlıyorlar. Vah vah, tüh tüh falan diyorlar. Ben de şaşırıyorum tabi. “Yok ya durumum o kadar da acıklı değil,” falan diyorum sırıtmaya çalışarak. Sonra da düşünüyorum acaba niye bu kadar acındı bu teyzeler diye. Bebelerime bakıyorum, gayet şeker gözüküyorlar. İkizlerime illetli muamelesi yapmalarına bozuluyorum açıkçası. Hele biri geçen öyle bir laf etti ki içimden çıkmaz.

Yine bir gün pazarda alışveriş yapan kocamı beklerken bebelerle yolda aşağı yukarı turluyordum. İki yurdum teyzesi pazar çantalarıyla üç şeritlik yolun yaklaşık yarısını işgal etmiş, yaylana yaylana  karşıdan geliyorlardı. Ben de bebelerle ortalarından geçsem memmelerine takılır mıyım diye hesap yapıyordum. Tam aralarından geçecektim ki biri “Gııııızzzz, ikiz mi bunlar?” diye bağırdı. Öyle panikle sordu ki civarda bir olay mı var diye gayri ihtiyari sağa sola baktım. Sonra da ablak bir ifadeyle, “Hee ikiz,” dedim. Biri dedi ki “Vah vah, görüyon nu napcan? Olmuş bir kere. Bakacan artık.” Öteki de ondan geri kalmaz, sırtımı sıvazlayıp “Allah kurtarsın,” demez mi? Ben de boş bulundum, bu kadar acıklı ne gördüler diye arabanın içine baktım. Sırıta sırıta salatalık kemiren iki bıdıktan başka bir şey göremedim. Tepkilerine o kadar şaşırdım ki cevap bile veremedim, kadınlar gittiler, ben olduğum yerde kaldım. Tamam, çocuk bakmak zor, ikiz bakmak daha zor, yalnız ikizlere bakmak çok daha zor, ama “Olmuş bir kere, bakcan artık,” da ne demek? Hele hele “Allah kurtarsın,” ne oluyor yaaa. Bak yazarken bile tüylerim diken diken oldu. Onların kılına zarar gelmesine ben dayanamam! Allah acılarını göstermesin! Tamam, kabul ediyorum, ara sıra şikâyet ediyorum bebelerimden. Tamam be tamam, biliyorum, sürekli şikâyet ediyorum bebelerimden. “Teker teker gelin ulen!” diye bağırdığım da çok oluyor. Hâlâ gece uykularım delik deşik, evim perişan. Onu da kabul ediyorum. Yorgunluktan artık ağlar olduğumu da biliyorum. Biri gelsin şunları iki dakika oyalasın diye gözüm kapıda yaşadığım da doğru. Ama yine de ve yine de ikiz durumu sanıldığı gibi başa gelip katlanılan bir şey değil! Aksine körün aradığı bir göz Allah vermiş iki göz durumu… Bir taşla iki kuş vurma durumu… Başına devlet kuşu konma durumu… Düşeş atma durumu… Köşeyi dönme durumu… Turnayı gözünden vurma durumu… İşin yaver gitme durumu… Ben ne hayr işlemişim de Allah bu nimetleri bana vermiş durumu… Allah’ın sevdiği kulu olma durumu… Hadi yine iyisin durumu… Anlaşıldı mı? Daha sayayım mı?

39 Yorum (+add yours?)

 1. Nercü
  Nis 30, 2012 @ 10:23:58

  :)) gülümsettiniz…sağlıkla büyüsünler inşallah,elbette zorlukları vardır ama ” Allah kurtarsın” gibi bi durumun olmadığına eminim…

  Cevapla

 2. fatma ayaz
  Nis 30, 2012 @ 10:27:54

  şöyle bakalım secce 2 si birarda büyüdü mü? evet tek bir cocuga harcayacagın zamani tasarruflu kullandın mı? evet. allah bereket versin. ben 32 yaşındayım oglum daha bebek hem yalnız kalmasın istiyorum hem hamilelik gözümde büyüyor yaş da gidiyor. misal ikiz olaydi tek seferda işlem tamam:)

  Cevapla

 3. Özden
  Nis 30, 2012 @ 10:32:04

  Boşver sen elalemi onalrın çeensi ömür billah kapatamayız. Bence dediğin gibi çokda iyi olmuş rabbim yokluklarını esirgemesin. İkinciyi düşünürken doğum sonrası vb. herşey gözümden film şeridi gibi geçip tüylerim diken diken olmaya yetiyor ikiz olaydı hoop bitmişti 🙂

  Cevapla

 4. kelimeperisi
  Nis 30, 2012 @ 10:38:36

  kesinlikle anlaşıldı :)) bence bunu bastır, sokağa çıktığında sana bu tepkiyi verenlerin eline tutuştur da okusunlar:)))

  Cevapla

 5. betül
  Nis 30, 2012 @ 12:41:58

  hamileyken işyerinden benimle aynı dönem hamile olan çok saygıdeğer(!) bir arkadaşım da bana “kaynanam da bana çok beddua etti ikizlerin olsun diye ama olmadı çok şükür!” demişti. o zamanki XL hormonlarımın da etkisiyle ne moralim bozuldu ne üzüldüm ne kafama taktım bu lafı bilemezsin. şimdi son 12 ayıma bakıyorum da “haklıymış kadın işte” diye düşündüğüm cinnet anlarım olmadı değil-hatta çok sık oldu :)-ama çok şükür sağ salim 2 bebeği bizlere nasip edene, tek başıma bakabilme gücü verene diyorum.

  Cevapla

  • secce
   Nis 30, 2012 @ 17:27:11

   haha valla ben de önceleri kime beddua etmek istiyorsan ikizlerin olsun de diyordum da şükür ilk seneden sonrası güzel. yırtmışsın sen de hayırlı olsun

   Cevapla

 6. şulem
  Nis 30, 2012 @ 13:58:36

  hemen kızmayın iyi niyetlilerdir belki allah kurtarsın derken belki hemen büyüsünler anlamında demişlerdir

  Cevapla

  • secce
   Nis 30, 2012 @ 17:26:23

   tabi canım ölsün demediler ya. hemen büyüsünler demek istediler. bizden iki önceki nesilde açık ve seçik olarak “ölsün” denirmiş. şükür geliştik

   Cevapla

 7. dimple
  Nis 30, 2012 @ 14:00:16

  teyzeler saçmalamış! Allah eksikliklerini, hastalıklarını göstermesin yeter…
  ps: şikayet etseniz bile iki kıpırdak bebeyle bu yazıları yazabilmeniz bile başarı bence. ben blogumu saldım gitti:)

  Cevapla

 8. hadese
  Nis 30, 2012 @ 14:58:00

  bak ben 3 taneyi ancaaa kaç senede büyüttüm de biraz rahat ettim…sen ikisini bir arada hooooppp diye büyütmüş olcan…:)

  Cevapla

 9. özben
  Nis 30, 2012 @ 15:25:55

  kuzenimin de bizim gibi ikizleri var.yetmedi 3.yü yaptı ve hala “bi tane daha yapsak mı acaba ” der durur.sanmayın ki anjelina abla gibi bakıcı ordusu var,evde oturup hepsini kendisi büyüttü. o menopoz teyzelere cocuk sevgisinin bakabilme yetisinden daha kıymetli oldugunu anlatmak deveye hendek atlatmak!:)) biz de bu arada bebelerle 36.günümüzdeyiz ve kolik belasıyla meydan muharebesindeyiz..

  Cevapla

  • secce
   Nis 30, 2012 @ 17:23:18

   maşşallah kuzenine, ama numunedir kendisi haberin olsun.
   allah yardım etsin size de. o kolik belası insanı alkolik eder. az çekmedik biz de

   Cevapla

 10. Ipek AG
  Nis 30, 2012 @ 16:06:44

  Selcen, sana annen demediyse, ben diyorum:
  “yabancilarla konusma evladim”
  Sana ne? Sa-Na-Ne? Niye muhatap oluyorsun? Menapoz teyze silsilesi bitmez bu ulkede.
  Duyma, cevap verme, hiiiic ilgilenme, goz temasi bile kurma su manyak güruhla.
  Kendini bilen, her yasta olgun kadin, bas ustune.
  Deli densizlere olum!

  Cevapla

 11. yonca
  Nis 30, 2012 @ 18:34:58

  ben de ikiz annesiyim.tek taşla iki kuş cinsinden hem de:)kendim bakıyorum.şikayet ediyoruz tabi etmezmiyiz ama bir gülüşleri,kucaklaşmaları,öpmeleri bitiriyor.sağlıkları yerinde olsun ,çok şanslıyız gerçekten.Ha bakıcı olsaydı,bi yardımcı falan ama anne de evde olacak elbet;süper olurdu ama olmadı napalım:)
  İkisini tek başına dışarı çıkarıyor olman ne güzel,imrendim.Ama bizimkiler pusette pek durmak istemyior şu ara.Aynen dediğin gibi dilimiz dışarda eve giriyorz kocayla

  Cevapla

 12. tijen miriam
  Nis 30, 2012 @ 19:01:46

  bi kere bir cok kisi ikinci icin tekrar basa sararken zamani sen ikisini bir anda aradan cikardin,ve bence en onemlisi herbirine bir kardes ve baldan tatli arkadas hediye ettin.bundan otesi varmi,??her zaman saglikli ve sansli olsunlar insalalh:))

  Cevapla

  • secce
   May 01, 2012 @ 06:59:08

   evet ya aynı şeyleri tekrar tekrar başlama düşüncesi bile korkutucu.ama çok yıprandım tijen yaa. yüreğim kalmadı hiçbir şeye

   Cevapla

   • tijen
    May 02, 2012 @ 16:24:44

    zoru gitti azi kaldi,bugune kadar ne kadar basariliydin ,bence kendinle gurur duy:))

 13. derinci
  Nis 30, 2012 @ 22:12:08

  merhaba, tam 6 aydır yazılarını zevkle okuyorum. Bende 29 aylık iki kız annesiyim ve 3. aydan bu yana yalnız bakıyorum. Zor zamanlar geçirdim ağladım bağırdım her ikiz annesi gibi. Ama bir taşla iki kuzu daha ne ister ki insan.

  Cevapla

 14. yonca
  May 01, 2012 @ 20:30:16

  18 aylıklar,5.katta oturuyoruz asansör de olmayınca niyetlenmedim henüz.gözüm de korktu sanırım

  Cevapla

 15. firdevs
  May 01, 2012 @ 21:35:35

  Oncelikle blogunu gec buldugumdan dolayi epey hayiflandim 🙂 sonra , teyzelerin soylediklerine ne yazsam diye dusundum , fekat nutkum tutuldu . na boyle apisip kaldim ! Iki tane saglikli evlat vermis Allah , daha ne olsun ? boyle konusan kadinlar sanirim kendi cocuklari hakkinda da boyle dusunuyorlar ?

  Cevapla

 16. nuriş calis
  May 02, 2012 @ 12:08:12

  ben de 18 haftalık ikizlerime hamileyim.bu süreçte çevremde, nette ne kadar ikiz annesi varsa okumaya ve sorup soruşturmaya başladım. biliyorum bizi daha çook zoor günler bekliyor ama evlat sahibi olmak kadar güzel bir duygunun yanında o zorluklar bizlere vız gelir tırıs gider diyorum…

  Cevapla

 17. Sevil
  May 02, 2012 @ 15:09:11

  Bir hii ikizler mi muhabbeti de benden.
  – Hii ikizler mi?
  -Evet
  -Ama niye birinin gözü mavi diğeri değil.
  İlahi tek fark o mu sence demedim, en basitinden biri kız biri erkek. Ama oluyor işte.
  Bir de bir adam geçenlerde,
  -Abla kusura bakma bişey soracam, bunun yanağında beni var bunlar ikiz mi? dedi. Soruyu tam anlayamadım. Yani ben birinde var ama ikizler, olmaz mıydı acaba. Yurdum insanı çok komik. Bana genelde bir taşla iki kuş tepkileri oluyor ama yazıklayan daha az.
  Üstelik hakikaten çok kardayız düşünsenize millet iki bebeyi 18 ayda imal ederken ben 7,5 ayda yapıverdim:) Hamilelikten de kardayız en güzeli o…

  Cevapla

 18. lacivert
  May 02, 2012 @ 19:08:42

  geçen yaz bi mağazaya girdik. ikiz arabasında oturan daha bir yaşına girmemiş bebelerimle. satıcı kız bi heyecanla koşup geldi
  ” bunlar kardeş mi” dedi. eşim “ikiz mi demek istediniz” dedi. kız “yo kardeşler mi diye sordum” dedi.
  eşim de “hayır kardeş değiller biri koşunun hayrıma gezdiriyorum” dedi.

  “bunlar hiç benzemiyor”
  “birinin gözü niye mavi”
  “oğlan niye zayıf” gibi sorular artık klasik.
  bide yurdum teyzelerinden gelen
  “kızın da var oğlun da sakın bir daha doğurma” nasihatı var ki geçen teyzemin biri abartıp “bak istemiyorum başka doğurma bunlar sana yeter” dedikten sonra artık hiç bir yoruma şaşırmıyorum

  Cevapla

 19. Sevilay
  May 03, 2012 @ 10:50:43

  blogunuzu yeni keşfettim bayıldım, allah kolaylık versin. yurdum teyzeleri de süpermiş yani, her bir şeye maydanoz 🙂 ablamla bir ay arası olan bebeklerimiz var, geçen yıl beraber tatile gittiğimizde de bize soruyorlardı ikiz mi diye, ama şimdi maalesef değil mi demeliymişiz iyi ki değil mi demeliymişiz bilemedim 🙂 ikiz veya değil kardeş güzel şey

  Cevapla

 20. Trackback: Hiii ikizler mi? 5. bölüm – "Hay Allah" | Haber-Et.com Yeni Haber Siteniz Gündem - Sıcak Haberler - Futbol - Siyaset | | haberi
 21. kaktus
  Haz 01, 2012 @ 16:43:32

  bi de bunun ne üçüz müüüüüüüüüü? versiyonu var. onda resmen vebali muamelesi goruyosun, civardaki halkin arasında para toplayip bi kampanya baslatasi geliyo haline üzülüp :)))) ben de birbirinden ilginç sorularla karşılaşıyorum en son kesinlikle şaka olmayan ve akıllara durgunluk veren soru şuydu, “bunlar üçüz mü?”,”evet”,”hepsi aynı anneden mi?” :s

  Cevapla

  • secce
   Haz 02, 2012 @ 19:21:50

   oofffffffffff üçüz görsem ben de şaşar bakarım valla. üçüz zor iş yaaa. allah kolaylık versin.
   aynı anneden mi sorusuna bayıldım. yurdum insanı pek kıvrak zekalı:)

   Cevapla

   • ucubirarada
    Haz 03, 2012 @ 05:27:55

    valla ne biliyim ben ikizlere şaşmıyorum( hatta tek çocuk anormal geliyo olması gereken 2 ve fazlasıymış gibi :)))) üçüz görsem de şaşar mıydım bilmem ama etrafın tepkisinden öyle gına geldi ki! Ben de teorik olarak ikiz annesi sayılırım, zaten dışarıya en fazla ikisiyle çıkabiliyorum birini evde bırakıp. Herkesin çevirip çevirip “aaa ikiz mi ” demesinden de bıktım evet diyip geçiyorum üçüncüden bahsetmiyorum bile neme lazım sonra işin yoksa bi 20 dakka daha soru cevapla:)))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Blog Stats

 • 147.843 hits
%d blogcu bunu beğendi: