Hiii ikizler mi? 4. bölüm – Yumurtanın sarısı, yere düştü yarısı

İkizlerle birlikteyken en çok karşılaşacağınız sorulardan biri de “tek yumurta mı çift yumurta mı?” sorusudur. Bu soru da bence gerçek anlamı düşünüldüğünde densizliğin daniskası olan sorulardan biridir. Genellikle soruyu soran kişi, sözü edilen yumurtaların tavuk yumurtası değil de kadın yumurtası olduğunun farkında olmadan sorar. Yoksa bir kadına ayda ortalama kaç yumurta yumurtladığı sorulur mu, Allah aşkına?

Bu soru şimdiye kadar işlediğimiz diğer sorulardan farklı olarak herhangi bir soru zincirine fırsat tanımaz. Konu hemen oracıkta kapanır.

Örnek diyalog:

-Hiii ikizler mi?

-Evet

– Tek yumurta mı çift yumurta mı?

– Tek / çift.

Bitti. Yeni soru yok. Soran kişi ayda kaç yumurta yumurtladığınızı öğrenmiş olmanın mutluluğuyla sırıtarak konuyu kapatır. Ya da en fazla -niyeyse bilmiyorum- “Oooo maşallah” diye bir tepki gelir. Siz de kendinizi altın yumurtlayan tavuk gibi hisseder, göğsünüzü kabartırsınız. O kadar.

Elbette “Tek yumurta mı çift yumurta mı?” sorusuna sadece tek ya da çift diye cevap vermek zorunda değilsiniz. “Valla amca, bunlar üç yumurtaydı, biri düştü kırıldı, bu iki denesi kaldı,” ya da “Çift sarılı, teyzecim. Söylemesi ayıp pek kaliteli yumurtlarım,” gibi cevaplar da verebilirsiniz.

Bazen diyorum ki keşke ikizler öğretilirken tek yumurta/ çift yumurta olarak değil de tek spperm/ çift spperm olarak öğretilseymiş. Ayıp diye kimse sormazdı o zaman. Size ne kardeşim el âlemin yumurtasından?

3 Yorum (+add yours?)

 1. Sevil
  Nis 08, 2012 @ 16:46:23

  Süpersin ya, bence de keşke öyle olsaymış. O kadar çok soruluyor ki bu soru. Bir yandan da büssürü bilgi eksikliği var, mesela ayrı cins olunca sormaları çok anlamsız. Bir de şu diyaloğu pek seviyorum,
  “- İkizler mi?
  – Evet,
  – Tüp mü normal mi?”
  Ya normal de, tüp olsa ne olur, normal olsa ne olur, ne fark eder, size ne? Değil mi ama:

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Blog Stats

 • 147.960 hits
%d blogcu bunu beğendi: