Hiii ikizler mi? 3. Bölüm “Doğursan mı doğurmasan mı çıkmazı”

İkizlerle dolaşırken en sık karşılaşacağın sorulardan biri de yurdum teyzelerinin “Kız mı, oğlan mı?” sorusudur. Cevabı kolay gibi görünse de bu soruya, özellikle de yurdum teyzesine cevap vermek pek bir zordur.

İki kızın varsa ayyy yazık (!) bakışıyla karşılaşır, mutlaka bir de oğlan doğurman tembihlenir.

İki oğlun varsa oooo maşallah (!) bakışıyla karşılaşır, ama bir de kız doğurman tembihlenir.

Benimki gibi bir kızın bir oğlun varsa işte orada sorun vardır. Niye mi?

Öncelikle aile büyükleri kimseye bir kız bir oğlan demeni istemez. Maazallah nazar mazar değer. Bunu kafana o kadar işlerler ki her “Hiii ikizler mi? Cinsiyetleri ne?” sorusunda bir çıkmaza düşersin: Acaba nazar tehdidini görmezden gelip doğruyu mu söylesen? Yoksa hiç risk almayıp direk iki oğlan ya da kız mı desen? Bu durum ister istemez suratına ablak bir bakış olarak yansır. Düşünmeden hayatta cevap veremezsin. Kıvırtırsın da kıvırtırsın. Ben hiç unutmam bir seferinde masmavi giydirdiğim oğlumu kucağımda pışpışlarken gelen bir soru üzerine bir süre düşünüp ikisi de kız demiştim. Kadın da “Aaa niye mavi giydirdin?” deyince, “Oğlumuz yok diye üzüldüğümüzden birini oğlan gibi giydiriyoruz” demiştim. Valla da yutmuştu kadın. Pek bir üzülerek, “Olur olur bir de oğlun olur inşallah” diye dua bile etmişti.

Bir süre sonra bu yalan atma durumu insanı çok zorda bırakmaya başlar. Her soruda durup düşünmen, karşındakinin seni salak sanması da cabası. Nazarı mazarı boş verip doğruyu söylersin. İşte o zaman çıkmaza düşme sırası yurdum teyzelerinindir.  Acaba tekrar doğurmanı mı tembihleseler doğurmamanı mı? Zaman kazanmak için önce sana sorarlar “Bir daha doğuracan mı?” diye. Evet dersen “Yok yok aman doğurmaaaa. Biri kız biri oğlan, bir daha doğurup ne yapacaksın?” derler. “Yok doğurmayacağım” dersen “Niye kız? Doğur bir tane daha. İki taneyle kalınır mı?” derler. “Valla, nasip belki doğururum belki doğurmam” dersen ya “Yok yok anam niye doğurmıycam diyon? Mutlaka doğur bir tane daha,” ya da “Anam napacan. Kızın da var oğlun da var. Bir tane daha doğurunca ne olacak?” derler. Ya bir karar verseler, sen de yolunu ona göre çizsen! Yok, olmaz! İllâki kafanda bir soru işareti bırakacaklar: Doğursan mı? Doğurmasan mı?

3 Yorum (+add yours?)

 1. Jemand in der TR
  Kas 11, 2011 @ 16:10:15

  İlle de teyze ağzından çıkmış bir yönerge lazım demekki.
  “bir kez daha doğurmak için icazet almak” diye bir yazı da yazabilirsiniz. 🙂

  Cevapla

 2. Sevil
  Nis 09, 2012 @ 08:55:31

  Bize de soru genelde şöyle geliyor:
  -İkizler mi?
  -Evet
  -Kız mı oğlan mı?
  Biz de cevaben “İkisi de” diyoruz. Şaşkın bir bakış oluyor önce. Sonra da bir iltifatlar bir iltifatlar, aman bir taşla iki kuş, aman ne güzel gibi. İnsanda böyle marifetliymiş, hamaratmış gibi bir his uyandırıyorlar. Ama teyze tepkisi genelde “Bir daha doğurmazsın artık, yeter, hem kızın hem oğlun olmuş” şeklinde oluyor bana. Belki de beni doğurmak için artık yaşlı bulduklarındandır:)

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Blog Stats

 • 147.960 hits
%d blogcu bunu beğendi: