Hiii ikizler mi? 2. Bölüm “Allah aşkına söyle, tüp mü?”

İkiz bebeklerin varsa ve birlikte geziyorsan ister istemez insanların ilgisini çekersin. Sizi görenlerin – özellikle niyeyse kadınların – yüzünde bir tebessümle birlikte hemen akıllarında bir soru işareti belirir: Acaba tüpler mi? Bunu öğrenebilmek için hemen bir “Hiiii ikizler mi?” muhabbetine başvurulur. Ve sonrası da çorap söküğü gibi gelir:

Kimi ikizlerinin tüp olup olmadığını direk sormaz. Dolaylı yollardan çemberi daraltarak öğrenmeye çalışır: “Ailenizde ikiz var mı?” diye konuya girer. “Yok, hayır,” dersen “Aaa sizinki nasıl ikiz oldu acaba?” diye tüp mü sorusuna bir adım daha yaklaşırlar. “Bu soruya da “Ay bilmiyorum ki oldu işte,” dersen tadaaaam asıl soru hemen meydana çıkar: “Yoksa bunlar tüp mü?”

Eğer “Ailenizde ikiz var mı?” sorusuna “Evet kocamın büyük büyük anneannesi ikiz doğurmuş” gibi bir cevap verirsen tongaya düşersin. Karşındaki uzman hemen atlar: “İyi de şekerim, kocanınki olmaz. İkizlik kadın tarafından gelir, sizin tarafta ikiz olması lazım.” Sen şaşkın şaşkın “Aa bizim tarafta da var mıydı ki” falan diye laf gevelerken kaçınılmaz soru şak diye ortaya çıkar: “Yoksa bunlar tüp mü?”

“Ailenizde ikiz var mı?” sorusuna “Evet, anam babam hep ikizler. Anneannem babaannem üçer kez ikiz doğurmuş. Teyzelerim, amcalarım hep çifter çifter. Hatta yengelerim ve eniştelerim de ikiz,” gibi bir cevap verirsen tebrikler “Yoksa tüpler mi?” sorusundan şimdilik sıyırdın demektir.

İkizlerinin tüp bebek olup olmadığını öğrenmek isteyen meraklıların bazısı da daha dolaylı bir şekilde, epeyce farklı kelimeler kullanarak konuya dalarlar. Bunu genellikle teknolojiden çok haberi olmayan, ama bir yerlerden tüpün içinde çocuk yetiştirildiği(!) kulağına çalınmış, fakat yöntemin adı bir türlü akıllarında kalmamış yurdum teyzeleri yaparlar. Mesela “Yavrum, bunlar Allah vergisi mi?” diye sorabilirler. (Patenti bir arkadaşıma ait. Ben onun yalancısıyım.)” Sanki tüp bebeği Allah vermiyor da söke söke alınıyor. Tövbe tövbe. Bunun bir başka örneğinde ise yurdum teyzesi şöyle bir soru yöneltebilir: “Yavrum, bunlar hazır çocuk mu?” Sanki tüp bebek dediğin döllenmiş, paketlenmiş, markette şarküterinin hemen bitişiğindeki dondurucuda satılıyor. Tabi böyle teyzelere anladığı dilden cevap vermek lazım. Mesela “Teyzecim, bunlar spontan ya da IVF” dersen, anlamazlar. Direk “Bunlar hiçbir koruyucu katkı maddesi içermeyen halis muhlis ev yapımı ya da hastane üretimi” demen gerek.

Meraklıların büyükçe bir kısmını da dolaylı yollara başvurmadan direk konuya dalan dallamalar oluşturur. Bu tipler ilk üç cümlenin içinde mutlaka “Yoksa tüpler mi?” sorusuna değinir. Tabi bunun da farklı versiyonları mevcuttur. En sık kullanılanları şöyle sıralanabilir:

–          Hiii ikizler mi? + Evet. – Tüp mü?

–          Ayyy ikizler mi? + Evet.  – Tüp mü?

–          Aaaa ikizler mi? + Evet.  – Tüp mü?

–          Amanın ikizler mi? + Evet.  – Tüp mü?

İlk şoku atlattıktan sonra bu soruya da elbette farklı türlerde cevaplar verebilirsin. Ama unutma verdiğin cevap muhabbetin yeni rotasını belirleyecek:

Eğer, hayır, tüp değil dersen, “Hıı, hadi inanmadım ya,” yüz ifadesiyle karşılaşırsın. Yeni muhabbetinizin konusu ise büyük ihtimalle şöyle olur: “Ayy bu aralar ne kadar arttı ikizlik. Tüplerden herhalde. Benim komşu da tüp bebek yaptırdı. Onun ki ilkinde tutmadı, ikincisinde tutar gibi oldu ama yine tutmadı. Üçüncüsünde…” Akılları sıra çaktırmadan itiraf ettirecekler.

Eğer, evet, tüp bebekler dersen, yeni muhabbetinizin konusu üç aşağı beş yukarı şöyle olur: “Ayyy canlarıııım. Ne de güzeller. Benim komşu da tüp bebek yaptırdı. Onun ki ilkinde tutmadı, ikincisinde tutar gibi oldu ama yine tutmadı. Üçüncüsünde tam tuttu dedik yine tutmadı. Sen nasıl tutturdun?”

Eğer sinirin tepene sıçradıysa ve “Niye merak ettiniz?” gibi bir soruyla sorusuna cevap verirsen yeni muhabbetin konusu şu olur: “Ayy benim komşu da yaptırdı da o yüzden şey ettiydim. Seninki tuttuysa nasıl tutturdun diye soracaktım. Onun ki ilkinde tutmadı, ikincisinde tutar gibi oldu ama yine tutmadı. Üçüncüsünde tam tuttu dedik yine tutmadı…”

Eğer sinirin tependen de aştıysa “Sana ne yaa?” diye ters bir cevap verdiysen muhabbetiniz “Aman, iyi ki bir sorduk. Ne olacak tüpse tüp deyiver. Hem benim komşu da yaptırdı…” şeklinde devam eder.

Sanırım en iyisi insanları merakta bırakmamak, lüzumsuz muhabbetlere sebep olmamak için çocukların alnına “Tüp bebek” ya da “Tüp olmayan bebek” şeklinde bir yazı yazmak. Yoksa bu muhabbetten kurtuluş yok.

26 Yorum (+add yours?)

 1. Hatice
  Eki 26, 2011 @ 18:32:32

  Bunun bir de “olmuyo mu yoksa siz mi istemiyorsunuz?” versiyonu var ki akıllara zarar.. birkaç yıllık evli ama çocuksuz çiftlere sorulan en uyuz sorudur. eğer cevabın “olmuyo” değilse karşıdaki kişi hiçbir şekilde tatmin olmaz. yatak odasından ana rahmine kadar her durumda meraklı milletiz vesselam..

  Cevapla

 2. fadik (@fadikbektas)
  Eki 27, 2011 @ 07:44:39

  birincide tutmadı ikincide tutmadı sen nasıl tuttrudun anlatsana hemde bir kız bir erkek.tüp olsa ne tüp olmasa ne .çocuk işte Rabbim vermiş NE MANTIKTIR BU .

  Cevapla

 3. Pusat
  Eki 27, 2011 @ 08:27:00

  o değil de tüp mü değil mi yani ? asdfghjkasdfhgkl :))) şaka şaka,
  Allah bağışlasın maşallah tütütü :))

  Cevapla

 4. sadeceozgur
  Eki 27, 2011 @ 09:12:17

  süper özetlenmiş. biz de çok yaşadık bu muhabbeti.

  Cevapla

 5. Jemand in der TR
  Eki 27, 2011 @ 20:44:28

  “Aaa ikizler mi” diyene “kör müsün” derseniz belki afallayıp sormaktan baştan vaz geçerler 🙂

  Allah kolaylık versin :))

  Cevapla

 6. Sena
  Kas 06, 2011 @ 14:20:18

  Tupcu annesi olarak soruya hep soyle cevap verdim :

  – tup mu ?
  – hayir laboratuar !

  Cevapla

 7. berra
  Ara 02, 2011 @ 08:23:41

  NASIL YAPTINIZ FORMÜLÜNÜ VERSENEN DEYENLER BİLE VAR :))))

  Cevapla

 8. FİLİZ MORKOÇ
  Oca 05, 2012 @ 10:38:08

  Aaaaa ikizler mi?
  Hayır dördüzler aslında, ikisi evde….

  Cevapla

 9. elifezgiuzmansel
  Şub 15, 2012 @ 09:02:03

  “Tüp mü” sorusu kötü bir soru mu? Hayır bilmediğim için soruyorum, bu konuda pot kırmayım bari… 🙂
  Not: Bebeklerinizi Allah size bağışlasın, sizi de onlara… Ben de tazecik bir anneyim. Çok lezizler, çok kocaman aşklar vaat ediyorlar. Kolay gelsin hepimize.
  sevgiler

  Cevapla

 10. Sevil
  Nis 10, 2012 @ 21:45:11

  Bana da teyzelerden “doğal mı, tüp mü” şeklinde soruların gelmişliği var. Formülünü de isteyenler oldu tabi, ben de bilsem ben yapmayacaktım diyordum; ikiz bebeği olacağını duyunca hep ikiz olmasını dileyen kocasına düşman gibi bakıp sonraki iki gün boyunca yataklara düşüp böğüre böğüre ağlayan biri olarak.
  Bir de ikizler mi sorularına “yok amca çocukları da biz böyle ikiz arabasına koyup gezdirmeyi seviyoz” ya da “aslında üçüzler de üçüz arabası yok diye birini eve koyduk” diyesimiz var. Dur bakalım artık hangi garibana patlarsak:)

  Cevapla

 11. meduse
  Haz 13, 2012 @ 12:29:25

  Benim de en sinir olduğum “aaa bunlar size hiç benzemiyorlar” yorumu. Benim de cevabım: biri tüpçüden biri sütçüden

  Cevapla

 12. Melal
  Haz 20, 2012 @ 14:45:45

  Valla yurdum insanının enterasan sorularda üzerine yoktur benimde oğlum 5 sene sonra oldu eşimin askerliğiydi, gezme tozma hevesiydi derken bebeğe ancak sıra geldi ama bu 5 sene içerisinde aa olmuyor mu diyene sizene deyip terslendiğimde olduydu hani istemiyoruz dersen hemen cevapları hazır olmuyor dersen daha beter cevapları hazır maşallah +18 bir milletiz zaten bazı ülkem dizilerinin neden çok sevildiğide ortada bu arada benim görümceminde üçüz kızları var tedaviyle oldu ama küçük yerde kasabada oldukları için kızlar doğunca olay olmuştu hatta bebekler eve gelince steril ortamda olmaları gerektiği için bir süre kimseye göstermemeli gerekiyordu gösteremeyiz denilince alınan mı istersin küsen mi aman ne gıymatlı çocuğunuz varmış hıhh kapıdan görecedik deyip laf koyan mı hakkat enterasan milletiz yaa 🙂

  Cevapla

 13. Anne Kraliçe
  Haz 21, 2012 @ 07:46:39

  iyi ki tüp bebek patlar mı diye soran olmuyo sor sor bitmez bizim millette…

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Blog Stats

 • 147.960 hits
%d blogcu bunu beğendi: