Duvar misafiri

Şansımdan mıdır, hepsi öyle olduğundan mıdır bilemiyorum, şimdiye kadar nerede oturduysam evin içinde maapartman birlikteymişiz gibi ses olur. Bir komşunun kızı kaçar, kadının bağırışı çağırışı bizim evde. Öbürü karı koca birbirlerine girerler, küfürleri bizim evde. Biri hamile kalır, sabah bulantıları naklen bizim evde. Hatta komşunun kocası duştan çıkarken “Havluuu” diye bağırır, annem elinde havlu duşa koşar “Aa babanız ne zaman duşa girdi” diyerek. Hiç unutmam, bir seferinde annem komşuya oturmaya gidiyordu. Beni götürmemişti. Çayımı güzelce demledim. Aldım banyoya klozetin üzerine oturdum. Komşuya gitmiş kadar oldum valla. Tüm muhabbet canlı yayın.

Evlendikten sonra da çok ev gezdim ama bu durum pek değişmedi. Aynı evin farklı odalarında oturuyormuşcasına komşuların hayatından haberdardık. Bebelerimiz olmadan bizde pek ses olmazdı. Gün boyunca kocam işte, ben evde yoğun bir halde çalışıyorduk. Akşama ağzımızı açacak halimiz kalmazdı. Gidiyorsa bir TV sesi gidiyor olabilir. Bir de benim annemden aldığım yeri yırtarcasına hapşırmam. O kadar. Tabi bebelerle birlikte bu düzen de değişti. Evimizden 7/24 patırtı, gürültü, zırıltı, çığlık, ağıt, küfür, deli narası, dan dun… eksik olmaz oldu. Allah eksikliğini vermesin!

Geçen akşam bebelerle eve dönüyoruz. Yakın bir komşumuza rastladık. Kocam her zamanki gibi mahcup bir edayla, “Ya bebelerin de çok sesi geliyordur, kusura bakmayın,” dedi. Adam güldü: “Bebelerin değil de annelerinin çok sesi geliyor,” dedi. Anam yer yarılaydı da içine gireydim, üstüme beton dökelerdi, onun üstüne bir alışveriş merkezi kuralardı da oradan hiç çıkamasaydım. Nasıl kıpkırmızı oldum. Hemen asansöre atladım kaçtım.

Geldiğimden beri de düşünüyorum, acaba bu adam ne duydu? Histerik kahkahalarım, deli çığlıklarım, böğürerek ağlayışım, anırırcasına bağırışım… falan neyse. Onlar küçük bebek olan her evde var. Ya da vardır diye umuyorum. Hem benden geldiği ne belli ki onların? Delinin biri bağırıyor olabilir. Ayol, tek deli ben miyim koca apartmanda?

Adam sesin benden geldiğinden bu kadar emin olduğuna göre kesin dediklerimi duydu. Ama hangisini? Birinin b.klu bezini değiştirir değiştirmez, ötekinin ıkınması, onun bezi değişince, ilkinin tekrar kaka yapması üzerine sinirle, “Lan nefes alsanız b.k olarak çıkıyoooo” diye bağırmamı mı? / İkisi iki paçama yapışmış halde yemek yapmaya çalışırken internet başındaki kocama “Gel al şu k.çımdaki sülükleri” diye seslenişimi mi? /Gece bunları uyutmaya çalışırken hâlâ şen kahkahalar atmaları üzerine “G.t atıp durmayın. Zıbarın da zıbarayııııımmm,” diye canhıraş feryadımı mı? / Birini uyuttuğum anda öteki uyanınca “Derdi bir olsa karının g.t atıp gezerdiiii” diye bağırışımı mı? /Gece boyunca on dakikada bir kalkıp memmeee diye ağlayan kızıma “Kesip eline vercem o memeyi” diye bağırdığımı mı? /Sabaha kadar iki zırlayan bebe arasında koşarken “Bir gecede bu kadar yat kalka külkedisi bile sokağa düşerdi,” diye çığlık çığlığa bağırışımı mı? / Gecenin bir vakti attığım deli naraları üzerine kocamın bana bağırmasının ardından “Öleyim lan öleyiiiiiiim” diye kafamı duvarlara vurduğumu mu?…

O günden beri kafamı kurcalıyor. Bu adam ne duydu da bu kadar emin konuşuyor?

27 Yorum (+add yours?)

 1. mermaid
  Eki 19, 2011 @ 10:36:31

  Boguldum gülerken

  Cevapla

 2. Jemand in der TR
  Eki 19, 2011 @ 19:44:57

  Bebelerin ufku geniş olacak bundan şüphem yok : )

  Cevapla

 3. Supriz Kim Bakalım
  Eki 20, 2011 @ 16:43:47

  Canım benim,
  Üniversitedeyken hep bir yurt hayatı komedi dizisi senaryosu yazma hayalin vardı, şimdi “peeh o da neymiş” diyorsundur. Bayıldım yazılarına. O şen kahkahalarını, gülünce minicik olan gözlerini, aklına cin bir fikir geldiğinde yüzünde oluşan ifadeyi, dışarıda hanım hanımcık içeride bıcır bıcır hallerini hiç unutmuyorum.

  Cok sevindim ikizlerin olduğunu duyunca. Allah eksikliklerini hissettirmesin, hayırlı evlatlar olsunlar inşallah…

  Sevgiyle,

  Cevapla

 4. minik mucizem
  Eki 21, 2011 @ 22:18:09

  çok güldüm yhaa 🙂 anlatım tarzın gerçekten çok hoş..
  yakında blog aleminin hitlerinden olursun
  öpüyorum bebişleri

  Cevapla

 5. bireskizaman
  Eki 27, 2011 @ 18:56:59

  çay içiyordum, püskürdüm :))))

  Cevapla

 6. zeynep
  Kas 29, 2011 @ 14:45:46

  gerçekten böyle şeyler söylüyor musunuz çocuklarınıza … bence adam duymasa da yerin dibine girebilirsiniz…

  Cevapla

 7. zeynep
  Kas 29, 2011 @ 15:37:07

  ay öyle demeyin yaa yerin dibi değil tabi sizn söylediğinize atfen öyle söyledim sizi kırmadım umarımm çok eğlencelisiniz ben çocuklara böyle şeyler söylenebildiğine inanamıyorumm… çok üzülüyorum..

  Cevapla

 8. meral
  Oca 13, 2012 @ 07:07:56

  eeeeeeee zeynep hep bebegim aşkım diycen azcıkta güldrcek kelimeler kullanılsın dimi boşunamı demişler aşk bitki sevgi kelimeleriyle başlar hayvan isimleriyle biterdiye çok güldük saolun siz bizi güldrdünüz allahta sizi güldrsün

  Cevapla

 9. Sitare (@sitareden)
  Şub 09, 2012 @ 07:40:35

  ahanda benim gibi bi psiko anne daha yaşasııınn:))sırf bu garip bağırış çağırış ve böğürüşlerim yüzünden lojman istemeye tırsmışlığım var iyi mi.eşim “lojmana mı girsek dedi bi ara” yok be boşver ,tüm bağırış çağırışımız duyulur dedim.”benim sesim çıkmıyor sen kendine bak”dedi:)
  sen iki taneyle normal bu hale düşmen de ben 11 yaşında bir dana 20 aylık bir küçük danayla neyi yerli yerine oturtamadım bilmem.ha bi de koca zamazingosu var o da ayrı bir konu:)).
  2 katlı binadan oturmanın dayanılmaz hafifliğiyle veriyorum zılgıtı veriyorum lafımı.üsttekiler de ayrı manyak zaten.ya kadın gelir sabahın köründe kapımı döverek “kocam beni öldürüyor imdaaat “diye.ya adam gelir”karım beni terketti nolur arayın da gelsin “diye:))
  buna mukabil biz tam bir deliler manyaklar birbirini ağırlar moduyla iyiyiz be.pek tavsiye olunur şiddetle:)))

  Cevapla

  • secce
   Şub 09, 2012 @ 07:49:09

   :))))))) çok güldüm sabah sabah.
   üst komşunuz da evlere şenlikmiş. ne yazık ki benim altım üstüm karşım pek normal aileler. bir iki deli daha olsa apartmanda daha rahat edeceğim ama. ev alma komşu al diye boşa dememişler hehe

   Cevapla

 10. canan
  Mar 03, 2012 @ 06:23:58

  Yine cok guldum:) buarada ben de dua ediyorum allahim nolur ikizlerim olsun biri kiz biri erkek diye ( aklimca bir kerede kurtulcam) ama allahtan belami mi istiyorum acaba 🙂

  Cevapla

 11. İpek
  Nis 06, 2012 @ 06:47:41

  “İ.S. (28) bilgisayar başında gülmekten çatlayarak feci şekilde can verdi” diye bir haber okursan bil ki sebebi sen ve senin bu yazındır! :))))

  Cevapla

 12. Sevil
  Nis 06, 2012 @ 22:39:33

  Benim de aynı sizin gibi bir kız bir oğlan ikizlerim var. Biz apartmanda değil müstakil sayılacak bir evde yaşıyoruz. Üstte ev sahiplerimiz var, yaşlılar, amcanın kulakları ağır işitiyor zaten. Ama gönlümce bağıramıyorum, bizimkisi pek hassas, şiddetten uzak çocuk yetiştirmeye. Ama özellikle oğlanın altını değiştirmeye çalışırken kaçması yok mu? Gel de bağırma.
  Diliniz çok tatlı gerçekten, kırıldım gülmekten. Hatta eşim kafayı yediğimi düşündü galiba, bilgisayar başında bu kadar kikirdememe, açıklayınca da pek anlaşılmıyor, okumak lazım.
  Hakikaten gelseniz nurtiye de, yani aktif olabilseniz keşke.
  Selamlar, sevgiler…

  Cevapla

  • secce
   Nis 09, 2012 @ 12:51:39

   sevilcim ne güzel ya. kader arkadaşı olduk valla. sen de tek mi bakıyorsun? yardım edenin var mı? oğlanlar sincap gibi hakkaten. ne var kıç bağlatmakta anlamıyorum ki benim de ısırasım geliyo popoyu

   Cevapla

 13. Sevil
  Nis 10, 2012 @ 21:00:20

  Benim annem yanımda, ama ben değil de o tek bakıyor sayılır. Ben seviyorum ve süt veriyorum sadece. Ben gündüz işteyim. Geceleri bana aitler ama sanırım seninkilere göre oldukça kolaylar. Gece birlikte odalarında yatıyorlar. Bir kaç kez uyanıyorlar ama emip ya da mama içip tekrar uyuyorlar. İlk başlarda sen de bir yazında anlatmışsın tıpkı öyleydi. Bir biri bir biri derken sabaha kadar ayaktaydım da şimdilerde biraz düzene girdi uykuları. Tabi eskiye göre, yine en az 5-6 kere kalkıyorumdur geceleri. Bazen abarttıkları da oluyor, idare ediyoruz işte.
  Bu arada hafta sonundan beri keşfetmişim bloğunuzu, iş edindim bütün yazılarınızı okudum. Pek beğendim, insanın kendinden zor durumda olanları görmek hoşuna gidiyor galiba:) Şaka bir yana kader arkadaşıyız hakikaten, pek çok yazıda ben de yazsam anca bu kadar bizi anlatır dedim. Takip edicem bundan sonra da. Belki de özencimden ben de bir blok açarım. Ama uyarılarınızı dikkate alaraktan kimliğimi gizli tutarım ki kolayca atıp tutayım:)
  Sevgiler…

  Cevapla

  • secce
   Nis 11, 2012 @ 13:45:05

   maşallah annene. valla hep onu derim yemin ediyorum biz -4 çocuk büyütmüş- annemle zor baktık. çok sorunluydu benim bebelerim yaa. gaz sancıları, uyku problemleri. öldürdüler bizi. anam sağ olsun. onsuz ölürdüm ben.
   evet kimliğini sakın verme. bugün süper bi koca çekiştirme konum vardı mesela üzerine bir bardak su içtim. ahhh yazsam ne reyting alırdım ayol:)

   Cevapla

 14. meltem
  Haz 01, 2012 @ 14:31:19

  Bu kadar açık yüreklilikle anlatmanızdan dolayı sizi tebrik ediyorum ,annelerin bir çoğu çimdiriyo,bağırıyo.çağırıyo,asla vurmuyorum,asla kızmıyorum,asla bağırmıyorum asla….bilmem ne yapmıyorum diyorlar da !bu fevkin fevkin fevkaladesi(Bülent ERSOY’DAN ALINTIDIR)anneleri görünce ben nasıl bir anneyim diye kendimi sorgulayıp,kendimle bozuştuğum çok olduğunda keşke sizi daha önce keşfetseydim diyorum.

  Cevapla

  • secce
   Haz 02, 2012 @ 19:19:19

   🙂 valla benim bir komşum vardı herkes hayrandı. el içinde aman bir cici anne. üstümde otururdu. evde kavgalar küfürler gırla giderdi. çatır çatır da döverdi. poz vermek önemli. ben bi beceremiyorum o işi.

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Blog Stats

 • 147.659 hits
%d blogcu bunu beğendi: